• Pzt - Cmt 9.00 - 18.00
 • Büyükdere Cad. Fulya Mah. No:32 Kat:7 Şişli, İstanbul

Vize Reddi Nedir?

Vize Reddi Nedir?

Seyahat edilecek ülkeye resmi yollarla giriş yapabilmek için ihtiyaç duyulan evrakların başında o ülkeye ait vize belgesi gelmektedir.

Seyahat edilecek ülkenin diplomatik temsilciliğine veya aracı kurumuna yapılan vize müracaatında sunulan dokümanların eksik veya hatalı olması durumunda vize müracaatı yapılan ülkenin diplomatik temsilciliği tarafından sunulan belgelerin inandırıcı olarak değerlendirilmemesi, sunulan belgelere göre geri dönüş yapılacağına dair şüpheler olması halinde vize verilmediği gibi durumlar vize reddi olarak adlandırılmaktadır.

Vize Reddinin Sebepleri Nelerdir?

Vize reddi neden olur sorusunun cevabı bu duruma maruz kalmış her bireyi ilgilendirir. Vize reddi nedenleri aslında birçok unsura dayanıyor olabilir. Bunlar;

 • Vize başvuru esnasında verdiğiniz evraklar eksik olabilir,
 • Vize başvurusu esnasında verdiğiniz evraklarda yer alan bilgiler hatalı veya yetersiz olabilir,
 • Doğru vize türüne başvuru yapmamış olabilirsiniz,
 • Vize mülakatı yapılırken hatalı cümleler kullanmış olabilirsiniz,
 • Vize mülakatı esnasında konsoloslukta bulunan görevliye hatalı cümleler kullanmış olabilirsiniz,
 • Daha önce farklı bir vize ya da aynı vize için bir hata yapmış olabilirsiniz.
 • Daha önce vize ihlali yapmakmış olmanız,
 • Gidilecek ülkenin halk sağlığı ve toplum güvenliği için tehdit riski taşımak,

Vize Reddi Nasıl Öğrenilir?

Vize reddi, başvuru sahiplerine bir mektup yolu ile bildirilmektedir. Konsolosluklar vize reddi sebepleri hakkında bir liste hazırlamaktadır. Vize başvuru sahipleri, reddedilme sebeplerini ve gerekçelerini mektupta bulunan liste ile öğrenmektedir.

Vize Reddi İtirazı nasıl yapılır?

Vize reddi alan kişiler için itiraz yolu açıktır. Vize reddi alan kişiler, ret kararına itiraz dilekçesi ile itiraz edebilir ya da yeni bir vize başvurusunda bulunabilmektedir.

Vize reddi işleminden en geç 1 ay içinde itiraz talebi oluşturmalısınız. Vize reddi itiraz belgesi hazırlayıp, vize reddi için itiraz ettiğinizde konsolosluk en geç 3 ay içerisinde tarafınıza dönüş yapacaktır. Acil bir vize işleminiz var ise, yeniden başvuru yapmanızda fayda var.

Eğer sizin daha erken vizeye ihtiyacınız varsa bu durumda yeni vize başvurusu yapmanız gerekebilir. Bu durumda da harç ücretinizi de yeniden ödemek zorundasınızdır.

Vize Reddi İtiraz Dilekçesi nasıl yazılmalıdır?

Yaptığı vize başvurusu reddedilmiş kişiler, vize reddine yönelik aldığı mektupta bildirilen gerekçeyi göz önünde bulundurarak vize reddi itiraz dilekçesi yazmaktadır. Vize reddine itiraz dilekçesi resmi bir dille ilgili ülkenin dış temsilciliğine hitaben yazılmaktadır.

Vize reddine itiraz etmek isteyen kişilerin yazacağı dilekçede ad, soyad, pasaport numarası, adres, doğum yeri ve tarihi, iletişim bilgileri, hangi tarihte başvuru yapıldığı, seyahat amacı, vize ret sebebinin yersiz olduğunu destekleyen beyanların yer alması gerekmektedir.

Vize reddi işleminden en geç 1 ay içinde itiraz talebi oluşturmalısınız. Vize reddi itiraz belgesi hazırlayıp, vize reddi için itiraz ettiğinizde; en geç 3 ay içerisinde dönüş alacaksınız. Acil bir vize işleminiz var ise, yeniden başvuru yapmanızda fayda var.

Vize Reddi Pasaporta İşlenir Mi?

Vize reddi pasaporta işlenmemektedir. Vize ret cevabı, başvuru sahibine mektup yoluyla bildirilmektedir. Vize reddine dair bilgiler vize başvurusu yapılan ülke tarafından kaydedilmektedir ve saklı tutulmaktadır.

Schengen ülkeleri aynı sistemi kullandıklarından bir Schengen ülkesinden vize reddi alınması halinde başka bir Schengen ülkesi tarafından görülebilmektedir.

Vize Reddini Kim Verir?

Vize reddini veren kurum, başvuru yapılan ülkenin konsolosluk veya büyükelçiliğinin vize departmanlarıdır.

Vize Reddi Alan Kişilere Vize Ücret İadesi Yapılır Mı?

Vize reddi alan kişilere ücret iadesi yapılmamaktadır.

Vize Reddi Almış Olmak Sonraki Vize Başvuruları için Risk Oluşturur Mu?

Vize başvuru belgeleri kapsamında sahte evrak düzenlemek, kasten yanlış beyanlar vermek, dolandırıcılığa teşebbüs etmek başvuru sahibinin siciline olumsuz olarak işlemektedir. Vize başvuru veri tabanlarında olumsuz kayıtlarına sahip olan vize başvuru sahipleri için gelecekteki vize başvurularının reddedilme ihtimali bulunmaktadır.

Vize Reddi Yaşamamanız İçin Yapmanız Gerekenler

Vize reddi almamak için almanız gereken bazı önlemler bulunuyor. Vize reddi olmaması için aşağıdaki tavsiyelerimizden faydalanabilirsiniz.

Ancak unutulmaması gereken, bunlar uygulandığında dahi vizenin alınacağı garanti edilemez.

 • Vize reddi olmaması için planlanan seyahatten maksimum 1,5 – 2 ay önce randevu planlaması yapılması önerilmektedir.
 • Planlanan randevu ile seyahat tarihi arasında en az 20-25 iş günü olmalı ve sunulacak banka hesabı SGK dökümü gibi rakamsal içerikli belgelerin planlanan randevu tarihinden 5 gün önce güncel olarak temin edilmesi tavsiye edilir.
 • Seyahat tarihleri davet mektubu üzerinde gerçek planlanan seyahat kadar belirtilmeli. ( 3 ay 6 ay, 1 yıl ve üzerinde bir seyahat tarihi belirtilmemelidir )
 • Şirket dilekçesinde başvuru sahibinin seyahat amacı, seyahat tarihleri, şirketteki görevi, işe ne zaman başladığı gibi detaylar belirtilmeli dilekçe tarihi güncel olmalıdır, dilekçeyi imzalayan firma yetkilisinin adı soyadı ve şirketteki görevi açıkça belirtilmelidir.
 • Vize reddi yaşanmaması için sunulacak banka hesap hareketleri kesinlikle eksi bakiyeli olmamalıdır, bir ülkeden vize müracaatında bulunulurken en önemli kriterlerden birisi başvuru sahibinin gelir durumunu, maddi kaynaklarını ve sosyal durumunu resmi belgeler ile doğru şekilde ilgili konsolosluğa / elçiliğe sunabilmelidir. Son anda vize için hesaba aktarılan para girişleri de konsoloslukların çok dikkat ettiği ve olumsuz anlamda kararlara yol açan kriterler arasında gösterilebilmektedir.
 • Davetiye gönderen firma yetkilisinin erişilebilir gerçek kişiler olması önemlidir, başvuru sahibinin dosyasının incelenmesi aşamasında konsolosluk / elçilik görevlisi teyit amaçlı davet mektubunu imzalayan kişiyi arayıp seyahat hakkında bilgi almak isteyebilir, şayet arayıp ulaşılamaması veya doğru bilgilere ulaşılamaması gibi durumlarda ilgili temsilciliğin vizeyi ret ile sonuçlandırması kaçınılmaz olacaktır. 
 • Sunulacak otel rezervasyonları davet eden firma, fuar merkezi, etkinlik alanı gibi yerlere uzak mesafede olmamalıdır, mümkünse aynı lokasyon veya yakın çevre olması tavsiye edilir.
 • Davet eden firma, fuar merkezi, etkinliğin düzenleneceği şehre en yakın havalimanına uçak rezervasyonu düzenlenmelidir, örneğin fuar merkezi Frankfurt’ta uçak rezervasyonu Düsseldorf’ta yapılmamalı. Bu gibi durumlarda konsolosluk seyahatin inandırıcı olmadığı gerekçesi ile vizeyi ret cevabı ile sonuçlandırabilmektedir.
 • Daha önceden alınmış Schengen, ABD, İngiltere ve Kanada vizeleri var ise geçmiş dönemde alınan pasaportun tüm vizeli sayfaları ve ülke giriş kaşelerinin olduğu sayfaların okunaklı fotokopisi vize dosyasına eklenmelidir, bu detay seyahat geçmişinizin beyanı açısından önemli olacaktır.
 • Schengen vize müracaatında almış olduğunuz A ülke vizesi ile ilk girişiniz B ülkesine yapıldı ve A ülkesine tekrar vize başvurusu yapmanız gerektiğinde neden  ‘’ Visa Shopping’’ yaptığınızı beyan eden bir vize dilekçesi hazırlamanız ve var ise sunmuş olduğunuz gerekçeyi destekler nitelikte belge sunmanız yaşanacak karışıklığın öne geçecektir.
 • Sunulacak vize fotoğraflarının kriterlere uygun, arka fonu beyaz ve mutlaka güncel görüşünüzü yansıtan gözlüksüz şekilde çekilmiş olması gereklidir. 
 • Birlikte seyahat ettiğiniz birisi veya birileri var ise ve kendilerine ait geçerli vizeleri var ise mutlaka vize ve pasaport fotokopisi dosyanıza eklenip arkadaşınız ile birlikte seyahat ettiğiniz bilgisi dilekçe ile beyan edilmelidir, birlikte seyahat ettiğiniz kişi vizeden muaf ise pasaportunun biometrik veri sayfasın veya ilgili ülkeye ait verilen oturum izni, çalışma belgesi gibi resmi belgelerin okunaklı görseli eklenebilir.

 

Call Now ButtonHEMEN ARA!