• Pzt - Cmt 9.00 - 18.00
  • Büyükdere Cad. Fulya Mah. No:32 Kat:7 Şişli, İstanbul

Kuzey Afrika’nın En Büyük Ülkesi: Cezayir

Cezayir, Tunus ile Fas arasında yer alan Afrika kıtasının yüz ölçümü bakımından en büyük ülkesidir. Akdeniz’in kıyısında bulunan ülke kuzeyinde Akdeniz iklimi, güneyinde ise çöl iklimine sahiptir. Cezayir, tarihte farklı ulusların ve inançların hüküm sürdüğü bir yer olmuştur. 1518 yılında Osmanlı Devleti’nin hakimiyetine girmesiyle topraklarında müslüman inancı ve kültürü, 1830 yılında Fransa hakimiyeti ile Fransız kültürü hakimdir. Cezayir’de resmi dil Arapça olmasına rağmen halkın çoğunluğu tarafından Fransızca konuşmaktadır. Cezayir’e tatil amaçlı seyahatlerde en uygun dönem sıcakların çok bunaltıcı olmadığı ilk bahar ve yaz aylarıdır.

Başkent Cezayir, ismini ülkenin isminden almış beyaz şehir olarak da bilinen Akdeniz’in kıyısında bulunan bir liman şehridir. Başkente beyaz şehir denmesinin sebebi evlerinin büyük bir kısmının beyaza boyanmış olmasıdır. Beyaz binaları, dar sokakları ve Fransız mimarisinin yansımaları ziyaret edenlere görsel bir şölen oluşturmaktadır. Cezayir’de her ne kadar halkın çoğunluğu fransızca konuşsa da osmanlı kültüründen yadigar Türkçe mekan isimlerine de rastlamak mümkündür. Dely Brahim (Deli Ibrahim) ve Bır Mourad Rais (Bir Murat Reis) sokaklara verilmiş Türkçe isimlerdir.

Cezayir lezzetleri, Afrika, Akdeniz, Fransa ve Türkiye mutfaklarının karışımında oluşmuştur denebilir. Cezayir ve Türk yemekleri içerdikleri baharatlar ve pişirme usulleri sebebiyle benzerlik göstermektedir. En popüler yemekleri: Çikolatalı baklava, kuzu eti ile yapılan mechoui, afrika usulu kebap diyebileceğimiz brochettesin, menemene benzeyen shakshuka, irmik ve bademden oluşan makroudh tatlısıdır. Içeceklerde ise Cezayir şarabı, Cezayir salebi ve nane çayı ünlüdür.

Cezayir’de gezilecek bir çok doğal ve tarihi mekan vardır. Bunlardan başlıcaları şöyledir: Tarihi 1516 yılına dayanan Osmanlı mimarisinden izler taşıyan ve Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Kasbah, Fransa’nın Cezayir’deki kültür mirası Notre Dame Katedrali, dünyanın en yüksek asma köprülerinden biri olan Gantaret El Hıbal, yeşil doğası ve ağaçları ile ziyaret edenleri büyüleyen Jardin d’Essai du Hamma, Osmanlı döneminde olan fakat Fransız sömürgesinde katedrale dönüştürülen Ketchaoua Cami, şehrin alışveriş merkezi olan Diouche Mouraf Street gezilecek en popüler yerlerdir.

Call Now ButtonHEMEN ARA!