• Pzt - Cmt 9.00 - 18.00
 • Büyükdere Cad. Fulya Mah. No:32 Kat:7 Şişli, İstanbul
 • +90 212 266 80 00

Kanada Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Son yıllarda binlerce insan yurt dışında çalışmak için Kanada’yı tercih etmektedir. Yabancı uyruklu olan insanların ilk olarak Kanada çalışma izni alması gerekmektedir. Çalışma izni başvurusu yapacak kişi mutlaka Kanada’dan resmi iş daveti almalıdır. Resmi iş daveti alındıktan sonra başvuru işlemlerine başlanabilir.

Kanada Çalışma Vizesi Nedir?

Kanada, ülkesinde oluşan iş gücü açığını kapatmak için diğer ülkelerden işçi alımı yapmaktadır. Kanada’da çalışmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bundan yararlanabilmesi için Kanada çalışma izni alması gerekmektedir.

Kanada Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada çalışma vizesine başvurabilmek için ilk olarak davetiyeye ihtiyacınız vardır. Bunun için önce bir iş bulmalısınız. Kanadalı işverenin yabancı uyruklu birine iş teklifinde bulunabilmesi için, belli bir meslekte aradığı elemanı Kanada içinde bulamadığını, verdiği iş ilanları, iş görüşmesi kayıtları ve birçok detaylı belge ile Kanada Hükümetinin Service Canada departmanına ispatlamak zorundadır. İşverenin, Service Canada’ya yabancı işçi çalıştırmak için yapması gereken başvurunun adı Labour Market Opinion (LMO)’dır. Eğer, işveren yabancı işçi adayına Service Kanada’dan edineceği LMO belgesini verirse, yabancı işçi bu belgeyi kullanarak geçici çalışma iznine başvurup, Kanada’ya çalışma izini ile gidebilir. Kanun ile, çalışma izinlerinin süresi maksimum dört yıl ile sınırlandırılmıştır.

Yabancı uyruklu kişinin, Kanada çalışma vizesi alarak gidebilmesi için, Kanada’da yaptığı mesleğe çok ihtiyaç duyuluyor olması, Kanada içinde eleman açığını doldurmanın zor, hatta imkânsız olması, yabancı işçi alımından Kanada ekonomisinin fayda sağlayacağına inanılması gerekir.

Çalışma vizesi almak için yapılması gerekenler sırası ile;

 • Kanada çalışma izni almak isteyenler önce Kanada’da bir iş bulmaları gerekmektedir.
 • Çalışmaya karar verdiğiniz firma ile iş sözleşmesi imzalanmalı ve sözleşme başvuru için gerekli belgeler içine ilave edilmelidir.
 • Kanada’da iş bulmuş kişilerin Kanada çalışma izni başvurusu için çalışma izni başvuru formunu doldurması gerekmektedir.
 • Kanada çalışma izni başvurusu yapılacak olan temsilcilikten randevu alınmalıdır.
 • Randevu tarihine kadar gerekli evraklar hazırlanmalı ve randevu tarihinde teslim edilmelidir.

Kanada Çalışma Vizesine Kimler Başvurabilir?

Kanada’da çalışma isteyen ve bunun için başvuru yapacak olan kişilerin belirli kriterlere uyması gerekmektedir.

Kanada Çalışma Vizesi Başvuru Şartları

Kanada çalışma vizesine başvuru yapacak kişilerin;

 • Kanada’daki yaşam masraflarını karşılayabilmesi,
 • Türkiye’de herhangi bir suç işlememiş olması,
 • Çalışma izni bitmeden önce ülkeden ayrılacağına ikna etmesi,
 • Kanada’nın ülke güvenliğini tehlikeye atacak olaylara karışmamış olması,
 • Kanada resmi dilleri olan İngilizce veya Fransızcayı iyi derecede bilmesi,
 • Çalışmanızı engelleyecek sağlık probleminin olmaması,

Kanada çalışma izni başvuru kriterleri bazı konularda Kanada’da yapılacak olan işe göre değişiklik gösterebilir. Başvuru için eğitim seviyesi, dil seviyesi, yaş ve iş deneyimi gibi durumlar göz önüne alınmaktadır.

Kanada Çalışma Vizesi İçin Gerekli Başvuru Evrakları Nedir?

 • İngilizce veya Fransızca olarak bir Çalışma İzni Başvuru Formu
 • 10 yıl içerisinde çıkarılmış pasaport
 • En az 2 adet 35×45 mm biyometrik fotoğraf
 • İşverenin davet mektubu (Bu belgede; Çalışacağınız Kanada şirketinin adı, şirketten iletişim kurulacak kişi, ofis adresi ve telefon numarası, Pozisyonunuzu tanıtan bir iş tanımı, şirket için çalışacağınız süre, muhtemel alacağınız maaş ve taşınma veya barınma tazminatı gibi yan hakların niteliği bulunmalıdır.)
 • Gerekli durumlarda Emek Piyasası Görüşü, iş teklifi HRSDC onay şartından muaf değilse, bu onayın bir kopyası (işvereniniz tarafından gönderilmeli)
 • İş Sözleşmesi
 • Önceki işverenlerinizden referans mektupları
 • İş için yeterli olan öğrenim belgesi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Banka hesap dökümü

 İş türüne bağlı olarak farklı belgeler istenmektedir. Ayrıca Kanada Konsolosluğu ve Kanada Büyükelçiliği sizden ek belge talep edebilir.

Kanada Çalışma Vizesi İçin Alınması Gereken İzinler Nelerdir?

Kanada’da geçici olarak çalışmanızı sağlayan ve mutlaka almanız gereken çalışma izinleri vardır. Bunlar;  

 İşverene Özgü Çalışma İzni

Bu şekilde almış olduğunuz çalışma izniyle ancak çalışma izninizde mevcut olan koşullara göre çalışabilirsiniz. Çalışabileceğiniz işverenin adı, ne kadar süreyle çalışabileceğiniz ve çalışabileceğiniz yerin bilgisi mutlaka bu çalışma izninde yer almalıdır.

İşverene Özgü Çalışma İzni alarak Kanada Çalışma Vizesine başvurabileceğiniz iş türleri;

 • Film veya televizyon yapımında çalışanlar: Kanada’da çalışmanız film veya tv yapımı için zorunluysa, yapım Kanadalılar için önemli ekonomik yararlar sağlayacaksa, işiniz yüksek ücretli ve sendikalı bir işse ve diğer tüm uygunluk şartlarınız yerine getiriyorsanız işverene özgü çalışma izni ile Kanada çalışma izni alarak Kanada’da çalışabilirsiniz.
 • Akademik personeller: Araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, bir profesör ziyaretçisi, doktora sonrası öğretim üyesi, ödül almak üzere Kanada’ya gitmek isteyen veya diğer akademik personeller işverene özgü çalışma izni alarak Kanada’da çalışabilir. Kanada’daki çalışmaların çoğunluğu eğitim veya araştırma olmalıdır.
 • Belli başlı Kanada kurumlarında araştırma yürütenler: Bu kurumlar; Kanada Uluslararası Kalkınma Araştırmaları Merkezi, Atom Enerjisi Kanada Limited Şirketi, Kanada Ulusal Araştırma Konseyi veya Kanada Doğa Bilimleri ve Mühendislik Araştırma Konseyi olabilir. Bu kuruluşlar için araştırmaya katılmak üzere başvuranlar seçkin bilim insanlarından olmalıdır. Ayrıca bu pozisyonlar, federal veya eyalet hükümetleri tarafından kısmen veya tamamen finanse ediliyor olmalıdır.
 • Endüstriyel veya ticari ekipmanlar için tamir veya bakım-onarım işçileri: Endüstriyel ekipmanlara acil durum onarımı yapmak için Kanada’ya gitmesi gerekenler, bu onarımların zamanında tamamlanmaması durumunda Kanadalılar için istihdam kaybı gerçekleşecekse diğer tüm uygunluk şartlarını da taşımak üzere işverene özgü çalışma izni alarak Kanada çalışma vizesi ile Kanada’da çalışabilirler.
 • Dini çalışanlar veya hayır işi yapanlar: Açlık, yoksulluk gibi sosyal problemleri gidermek için veya eğitim gibi bir toplum ihtiyacını sağlamak üzere ya da dini amacı olan başka bir işte çalışacaksanız işverene özgü çalışma izni alabilirsiniz.
 • Profesyonel atlet veya antrenör: Bir Kanada takımı için profesyonel olarak atlet veya antrenör pozisyonunda çalışacaksanız diğer uygunluk şartlarını da taşıdığınız takdirde Kanada çalışma vizesi alabilirsiniz.
 • Dansçı, aktör, orkestra müzisyeni, opera şarkıcısı: Kanada’daki işvereniniz kâr amacı gütmeyen bir sanat eseri şirketi ise, federal finansman alıyorsa ve bu iş Kanadalılar için karşılıklı fırsatlar yaratıyorsa bu mesleklere sahip kişiler işverene özgü çalışma izni alarak Kanada’da çalışabilirler.
 • Girişimci: Kanada’da bir işgücü yaratacaksanız, işverene özgü bir çalışma izni almanız gerekmektedir. Bunun için Kanada’da yaşayan insanlar için önemli sosyal ve kültürel faydalar sağlayacak olmanız gerekmektedir.
 • Stajyer: Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı gibi uluslararası bir organizasyonda stajyer olarak çalışacaksanız işverene özgü çalışma izni almanız gerekmektedir.

Açık Çalışma İzni

Alacağınız açık çalışma izniyle Kanada’da herhangi bir işveren için çalışabilirsiniz. Çalışamayacağınız işverenler ise koşullara uymayan işverenler listesinde “uygun olmayan” statüsü ile bulunan işveren striptiz, erotik dans ve masaj hizmetleri sunan işverenlerdir.

İşverene özgü çalışma izni haricinde kalan durumlarda yalnızca açık çalışma izni alabilirsiniz. Bu tür bir çalışma izni almak isterseniz başvuru formlarında işveren kısmını boş bırakabilirsiniz.

Kanada Çalışma Vizesi Başvuru Formu Nedir ve Nasıl Doldurulması Gerekir?

Kanada Çalışma vize başvurusu yapmak için Work permit formu ile birlikte aile bilgi formu doldurulmalıdır.

Work permit formu kişisel bilgileriniz ve daha önce yaptığınız işler ile ilgili bilgileri içermektedir. Girmiş olduğunuz bilgiler, çalışma tarihleriniz SGK tescil ve hizmet dökümlerinizde tarihler ile aynı olmalıdır.

Kanada aile bilgi formu ise sizin Türkiye’deki aile bağlarınız olup olmadığı hakkında bilgi almak için doldurulan bir formdur. Aile bilgi formunuza yazdığınız aile bireylerinin tüm bilgilerini doğru olması gerekmektedir. Harf yanlışlıkları varsa düzeltilmeli aksi takdirde Kanada Çalışma vize başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir.

Hazırlamanız gereken iki form da mutlaka bilgisayar ortamında, eksiksiz doldurulması gerekir. Formunuzu doldururken isminizi, soy isminizi, eğitim durumunuzu, pasaport bilgilerinizi, ailenizde bulunan kişilerin isimleri ve soy isimlerini, doğum tarihlerini, adresleri, mesleki bilgileri ve medeni durumunuz ile ilgili bilgileri eksiksiz girmeniz gerekir.

Kanada Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kanada’da çalışma isteyen kişiler, yasal olarak Kanada’da çalışmak için Kanada çalışma izni almalıdır. En çok merak edilen konulardan biri yapılan başvurunun ne kadar sürede sonuçlanacağıdır.

Kanada çalışma vizesi için tüm uygunluk şartlarını sağladıktan sonra, gerekli tüm belgelerinizle birlikte başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuzun ardından konsolosluk yetkilileri inceleme işlemlerine başlayacaktır.

Başvurular incelendikten sonra ortalama olarak farklı nedenlere bağlı şekilde 2 ile 8 hafta arasında sonuçlanmaktadır.

Konsolosluk ihtiyaç görürse sizden ek belgeler isteyebilir veya bir mülakat tarihi belirterek yüz yüze görüşme yapmak üzere sizi davet edebilir.

Ayrıca konsolosluk bazı başvuru sahiplerinin tıbbi muayeneye gitmesini isteyebilir. Böyle bir durumda konsolosluk yetkilileri sizi bilgilendirerek tüm talimatları tarafınıza gönderecektir. Tıbbi muayene nedeniyle vizenizin çıkış süresi 3 aya kadar uzayabilir.

Kanada çalışma izninin sonuçlanma süresine etki edecek olan diğer durumlar ise;

 • Kanada vize ve çalışma işlemleri başvuru yoğunluğu,
 • Kanada çalışma izni için gerekli olan belgelerin eksik ve hatalı olarak hazırlanması,
 • Kanada’da çalışılacak işe göre,
 • Kanadalı yetkililerin başvuru incelemesi süresinde farklı şeylerden şüphelenmesi durumunda başvuruların sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

Konsolosluk yetkilileri ayrıca şunları da kontrol edecektir:

 • Kanada’da birlikte çalışacağınız işvereninizin koşullara uymayan işverenler listesinde olup olmadığı,
 • Tek veya daha fazla periyodda toplam 4 yıl süreyle Kanada’da çalışıp çalışmadığınızı,

Kanada Çalışma İzni ile Hangi İşleri Yapabilirim?

Kanada’ya gidebilmek için, Kanada’da yabancı uyruklu kişinin yaptığı mesleğe çok ihtiyaç duyuluyor olması, Kanada içinde eleman açığını doldurmanın zor, yabancı işçi alımından Kanada ekonomisinin fayda sağlayacağına inanılması gerekir.

Belirtilen özelliklere sahip meslek grupları, genellikle yüksek eğitim gerektiren ve revaçta olan mesleklerdir. Bu mesleklerden bazıları üniversitelerin araştırma görevlileri, bilgisayar bilimi ile ilgili meslekler, gıda endüstrisi, petrol endüstrisi ve küçük aile işletmeleridir. Diğer meslekler için ise;

 • Aile yanında bakıcı, dadı ve ev içi hizmetlerde çalışanlar

Çalışma izni alabilmek için, işverenin iş teklifinde bulunması, Service Kanada’dan izin belgesi edinmesi (Labour Market Opinion) ve yabancı işçi almaya yetecek maddi imkânları olduğunu Service Kanada ya kanıtlaması gerekmektedir.

Ev içi hizmetlerde çalışmak isteyen yabancı adayın, yasa ve yönetmenliklerin aradığı asgari eğitime ya da iş tecrübesine sahip olması, Kanada’nın resmi dilleri olan İngilizce ve Fransızcadan herhangi birini basit seviyede konuşup anlayacak kadar biliyor olması, sabıka ve sağlık engelinin olmaması gerekmektedir.

 • Üniversite eğitimi gerektirmeyen meslek gruplarının çalışma izni başvuruları

Bu meslekler arasında ise inşaat işçiliği, ağır sanayi makinaları operatörlüğü, çiftlik işçiliği, petrol çıkarma endüstrisi ile bağlantılı olan bütün meslekleri sayabiliriz.

Bu meslekler, eyalet düzeyinde ve yerel yönetimler tarafından sertifikaya ya da ruhsata bağlanmış olabilir. Bu durum söz konusu ise, yabancı çalışan Kanada ya geldikten itibaren belli bir zaman dilimi içinde gereken sertifikayı ya da ruhsatı almakla yükümlüdür.

Kanada Çalışma İzni Ücreti Ne Kadar?

Kanada’da çalışmak için almanız gereken Kanada çalışma izni için ücret ödemeniz gerekmektedir.

Kanada çalışma izin ücretini belirleme yetkisi Kanada Hükümetine aittir.. Eğer Kanada çalışma izin ücreti ödeyecek kişi ek hizmetlerden yararlanmış ise ek hizmet bedeli de ödemelidir.

Kanada Çalışma İznim Onaylandı, Süreç Nasıl İşleyecek?

Kanada çalışma izniniz onaylandıktan size Kanada’da çalışmanıza izin verildiğine dair bir mektup gönderilecektir. Elinize geçen bu mektup çalışma izniniz değildir. Gönderilen mektup Kanada’ya giriş yaptığınızda sınır hizmetleri görevlisine gösterilmesi içindir. Sınır görevlisi Kanada’daki kalış ve çalışma koşullarınızı belirten çalışma izin belgenizi verecektir.

Almış olduğunuz belgede iş türü, işveren bilgileri, nerede ve ne kadar süreyle çalışabileceğiniz yer almaktadır.

Kanada Çalışma İzni Süresi Doldu, Nasıl Uzatabilirim?

Yabancı vatandaş olarak Kanada’da çalışma izni alabileceğiniz en uzun süre 4 yıldır.

Bazı meslek gruplarında çalışan kişi Kanada çalışma izni alarak 2 yıl tam zamanlı çalıştıktan sonra göçmenlik başvurusu yapabilmektedir.

Almış olduğunuz çalışma izni süresi dolmaya yaklaştı ise ve uzatmak isterseniz, çalışma izniniz bitmeden en az 30 gün önce uzatma başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Uzatma başvurusunda bulunabilmeniz için aşağıdaki durumlardan birinin gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

 • Kanada’daki işiniz genişletildi, süresi uzatıldı veya değiştirilecek
 • Kanada’da başka bir iş teklifi aldınız
 • Kanada’da kalıcı olarak yaşamak ve çalışmak istiyorsanız

Eğer Kanada çalışma izninin süresi doldu ve uzatmak için başvuru yapamadıysanız, bazı durumlarda bu sorunu düzeltmek için yeniden başvuruda bulunabilirsiniz.

Kanada çalışma izin süreniz dolduktan sonra;

 • 90 gün içinde başvuruda bulunmanız,
 • Konaklamanız için gereken şartları hala taşıyor olmanız,
 • Çalışma izni belgenizde belirtilen tüm koşulları yerine getiriyor olmanız,
 • Gerekli tüm harçları ödeyerek başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Yeni bir işverenle çalışmak veya süresi bittiğinden dolayı kaybettiğiniz işçi statünüzün yenilenmesi için yeniden başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuzda durumunuzla ilgili tüm ayrıntıları ve neden çalışma izninizde belirtilenden daha uzun bir süre Kanada’da kaldığınızı ayrıntılı bir şekilde açıklamanız gerekmektedir. Daha sonra Kanada göçmenlik yetkilileri başvurunuzu incelemeye alacaktır. Başvurunuzla ilgili karar verilme süresince Kanada’da kalabilirsiniz ancak çalışmaya devam edemezsiniz.

Kanada Sürekli Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada’da çalışan vasıflı elemanlar, Kanada ekonomisine sağlayacakları katkı değerlendirilerek sürekli çalışma vizesi alabilirler. Kısa süreli almış olduğunuz çalışma izni süresini, sürekli çalışma izni olarak değiştirebilir ve Kanada’ya kalıcı olarak yerleşebilirsiniz.  Bunun için belirlenen programlardan birine dahil olmanız gerekmektedir.

Kanada Sürekli Çalışma İzni Almak İçin Programlar

Express Giriş yöntemini kullanarak aşağıda yer alan programlar kapsamında sürekli Kanada çalışma vizesi alabilirsiniz.

 •     Federal Yetenekli İşçi Programı

Programa başvurabilmeniz için son 10 yıl içinde en az 1 yıllık nitelikli bir iş tecrübesi yaşamış, istenen yabancı dil seviyesine sahip olduğunuzu gösteren test sonuçlarına sahip olmanız, Kanada’da denkliği kabul edilen bir lise veya üniversite diplomasına sahip olmanız gerekmektedir. Federal Yetenekli İşçi Programına dahil olabilmeniz için toplam 100 puan eden 6 kriterden en az 67 puan almanız gerekmektedir. Bu kriterler İngilizce veya Fransızca becerileri, eğitim, iş deneyimi, yaş, geçerli bir iş teklifi ve uyumunuzu içermektedir.

 •   Federal Yetenekli Ticaret Programı

Programa katılarak Kanada çalışma vizesine hak kazanabilmek için en az 1 yıllık tam zamanlı bir iş teklifi almış olmanız, bölgesel veya ulusal seviyede verilmiş nitelikli ticaret sertifikasına sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca öngörülen yabancı dil bilgisi gereksinimlerini karşılayabildiğinizi gösteren sınav sonuçlarına, başvurmadan önceki beş yıl içinde nitelikli ve tam zamanlı olarak en az iki yıllık ticari deneyime ve Ulusal Mesleki Sınıflandırma sistemine göre nitelikli ticaret için gerekli olan tüm gereksinimlere sahip olmanız gerekir.

 •  Kanada Deneyimi Sınıflandırması

Bu programa yalnızca Kanada’da iş deneyimi sahibi olan kişiler başvurabilir. Bunun için uygun bir çalışma izni ile Kanada’da en az 12 aylık tam zamanlı bir iş deneyimine ve öngörülen yabancı dil gereksinimlerini karşıladığınızı gösteren sınav sonuçlarına sahip olmanız gerekir.

Seçeceği program ile Kanada’da sürekli çalışma izni almak isteyen kişilerin yapması gerekenler;

 • Online olarak Express Giriş formunu doldurmalısınız.
 • Aday havuzuna girmek için gerekli şartları taşımalısınız.
 • Kanada’da çalışacağınız işveren tarafından bir iş teklifi hazırlanarak tarafınıza gönderilmelidir.

Başvuran tüm adaylar birlikte değerlendirmeye alınmaktadır. Adayların, Kanada ekonomisine yapacakları muhtemel katkı göz önünde bulundurularak bir sıralama yapılmaktadır. Geçerli bir iş teklifi sahibi olarak başvuru yapan adaylar, iş türüne göre 50 veya 200 puan daha kazanmaktadırlar. Sadece üst sıralarda yer almayı başaran adaylar sürekli ikamet ve çalışma izni için başvurmaya davet edilmektedir. Daveti alan adayların 90 gün içinde başvuru işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Sürekli ikamet ve çalışma izni başvuruları en fazla 6 ay içinde sonuçlanmaktadır.

Kanada İş Arama Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Kanada vize türlerinden biri de Kanada iş arama vizesidir. Kanada’da iş aramak için vize başvurusu yapmak isteyenler, ulusal vize olan D tipi vizeye başvurabilmektedir. Ulusal vize; akraba ve aile ziyareti, eğitim ve çalışma durumları için Kanada’da 6 ay boyunca ikamet etmeye olanak sağlamaktadır. D tipi vize almaya hak kazanan kişi, Kanada’da geçici oturum izni alarak iş aranabilmekte veya iş görüşmelerine katılabilmektedir. Kişi, mesleki yeterliliklerine uygun bir iş bulması halinde Kanada’dan ayrılmadan oturum iznine başvuru yapabilir.

Kanada Geçici Oturum İzni (TRV) Nasıl Alınır?

 TRV olarak kısaltılan Kanada geçici oturum vizesi, kişinin Kanada’da geçici oturum izni alabilmesi için gerekli şartlarını sağladığını gösteren ve bir vize ofisi tarafından verilen resmi bir belgedir. Kanada’ya seyahat etmek için ülkesinden vize alma zorunluluğu olan ziyaretçiler, çalışanlar ve öğrenciler, Kanada geçici ikamet vizesi için başvuruda bulunmalıdır.

Kanada geçici oturum vizesi için başvuruda bulunanların aşağıdaki evrakları hazırlaması gerekmektedir.

 • Geçici ikamet vizesi başvuru formu,
 • Aile bilgisi formunun eksiksiz doldurarak imzalanması,
 • Biyometrik işlemlerin için gerekli işlem ücretlerinin ödenmesine ilişkin dekont
 • Başvuruda yer alacak bilgileri destekleyen belgeleri eksiksiz ibraz etmeleri gerekmektedir.

Kanada Geçici Oturum İzni (TRV) ile Kanada’da İş Arayabilir miyim?

Kanada, TRV vizesi olan yabancı uyruklu kişilere Kanada’da iş bulmak için birçok olanak sağlamaktadır.

Kanada’da İş Bulmak İçin Hangi Kuruluşlara Başvurabilirim?

Sosyal platformlarından olan Indeed, Linkedln, Glassdoor veya Individual Company Website gibi çeşitli kaynaklardan iş başvurusu yaparak veya Kanada’nın birçok şehrinde bulunan iş fuarlarına katılım sağlayarak işverenlerle bizzat tanışma ve iş olanaklarıyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Hem iş arama plaftormları aracılığıyla iş arayanların, hem de bireysel başvuruda bulunanların özgeçmişlerinin Kanada standartlarına uygun olmasına dikkat etmeleri tavsiye edilmektedir. Kanada gazetelerinin iş ilanlarına ayırılmış köşelerinde devlet ve özel sektör için her gün 2.000’den fazla iş ilanı yayınlanmaktadır. Kanada İş Bulma Kurumu, Kanada Hizmet Merkezi ve Welcome to Canada Kılavuzu Kanada’da TRV vizesi ile iş arayan kişilere doğru yönlendirmeler yaparak hizmet vermektedir.

Kanada Geçici Oturum İzni (TRV) Çalışma Vizesine Nasıl Çevrilir?

Kanada TRV vizesi çalışma vizesine çevrilmemektedir. Kanada çalışma vizesi başvuru yapacak kişilerin turist vizesine sahip olmaları durumunda, Kanada’da çalışma vizesi alabilmeleri için yeniden vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Kişinin başvurduğu istihdam alanı için yeterliliklerinin uygun bulunması ve bütün gerekli belgeleri sunması halinde, göçmenlik bürosu tarafından Kanada çalışma izni verilebilmektedir.

Çalışma izni için, istisnai durumlar haricinde Kanada dışından, Kanada konsolosluklarına bizzat veya vize ofisleri aracılığıyla başvuru yapılması gerekmektedir.

Başvuru sahibinin eşinin veya ebeveynlerinin Kanada’da geçerli bir oturum ya da çalışma iznine sahip olması ve kişinin geçerli bir çalışma iznine sahip olup başka bir iş için tekrar başvuru yapma ihtiyacı doğması halinde Kanada ülke sınırları içinde çalışma izni başvurusu yapılabilmektedir.