• Pzt - Cmt 9.00 - 18.00
 • Büyükdere Cad. Fulya Mah. No:32 Kat:7 Şişli, İstanbul

Green Card (Yeşil Kart) Nedir?

Resmi diliyle Daimi Ikametgah Kartı olarak bilinen yeşil kart, ABD vatandaşı olmayan kişilerle onların eş ve 21 yaş altındaki bekar çocuklarına Amerika Birleşik Devletleri Göç Dairesi tarafından verilen kalıcı ikamet ve çalışma hakkına sahip olmayı sağlayan bir belgedir. Green Card’ a sahip olan biri ABD vatandaşı sayılmaz sadece süresiz oturum ve çalışma izni elde eder.

Green Card Başvuru Koşulları

Çekilişe katılmaya uygun ülkelerden birinin vatandaşı olmak: Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti, her yıl çekilişten önce katılıma uygun olmayan ülkelerin listesini açıklar. Türkiye çekilişe katılmaya uygun ülkeler arasındadır.

1) 18 Yaş Üstü Olmak: Green Card çekilişine katılmak için bir yaş sınırı yoktur. Ancak başvuru sahibinin en az lise veya dengi okul mezunu olması gerekiyor. Dolayısıyla 18 yaşını doldurmamış kişiler çekilişi kazansa bile Green Card sahibi olamamaktadır.

2) Lise mezunu olmak: Başvuru sahibi lise veya dengi bir okuldan mezun olmalıdır. Eğer lise mezunu değilse son 5 (beş) yıl içinde eğitim, tecrübe ve uzmanlık gerektiren bir işte en az 2 yıllık iş tecrübesine sahip olması ön koşulu vardır. Green Card başvurularında sadece resmi eğitimler kabul edilir. Hizmet içi eğitimler veya denklik sertifikaları kabul edilemez. Eğitim ve iş tecrübeleri ile ilgili belgeleri vize görüşmesi sırasında konsolosluk yetkilisine sunmanız gerekmektedir. Eğer eğitim seviyeniz istenilen seviyenin altında ise Green Card alamazsınız.

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green Card başvuruları her yıl Ekim – Kasım ayında Amerika Birleşik Devletleri Dışİşleri BakanlığıGöçmenlikBürosu’nunresmiinternetsitesindenonlineolarakyapılmaktadır. Sisteme sadece 1 kez giriş izniniz vardır. Bu nedenle formunuzu ilk defada doldurup tamamlamalısınız, tekrardan düzenleme şansınız olmayacaktır.Green Card başvurunuzu kayıt döneminin başlarında yapmanız daha doğru olacaktır çünkü kayıt döneminin sonuna doğru yoğunluk oluştuğundan sistem yavaşlayabilir ve başvurunuzu gerçekleştiremeyebilirsiniz.

Green Card başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir biçimde tamamlamalısınız. Green Card başvuru formu online olarak doldurulur. Formdaki adres kısmınız türkçe olmalıdır. Formda yazdığınız bilgilerin doğruluğundan emin olmalısınız. Formda bulunan 14 soruyu cevaplamalısınız

 1. İsim ve soy isminiz
 2. Doğum Tarihi
 3. Cinsiyet
 4. Doğduğunuz Şehir
 5. Doğduğunuz Ülke
 6. DV programına katılım için uygun olduğunuz ülke (Doğduğunuz ülke Türkiye ise bu seçeneği ‘Evet’ olarak işaretlemelisiniz)
 7. Fotoğraf (Sisteme yükleyeceğiniz fotoğrafınız güncel ve biometrik verilere uygun olmalıdır)
 8. Posta Adresiniz
 9. Şu anda yaşadığınız ülke
 10. Telefon numarası
 11. E-posta adresi (Bu bölüme çok sık kullandığınız aktif bir e-posta adresinizi yazın. Bu e-mail adresinize Green Card’ı kazanıp kazanmadığınızla ilgili bir bildirim yapılmayacaktır. Ancak kazandığınız takdirde Kentucky Çekiliş Merkezi’nden gönderilen resmi yazıya cevap verirseniz sonraki tüm yazışmalarınızı e-mail adresiniz üzerinden yapabilirsiniz. Ayrıca bu e-mail adresi başvuru onay numaranızı kaybetmeniz durumunda “Forgot Confirmation Number” linkine tıklayarak çekiliş sonucunuzu öğrenmeniz için de gereklidir)
 12. Eğitim Seviyesi (Tamamlamış olduğunuz statüyü seçmeniz gerekir. Üniversite öğrenciliği devam eden bir kişi son eğitim seviyesini “Lise Diploması” olarak seçmelidir)
 13. Medeni Hal
 14. Çocukların Sayısı (Sizinle birlikte ikamet etmiyor veya DV programı ile göçmenlik hakkı almak istemiyor olsalar bile 21 yaşından küçük ve evli olmayan tüm çocuklarınızın isimlerini, doğum tarihlerini, cinsiyetlerini ve doğdukları şehir ve ülke bilgilerini başvuru formunuza eklemelisiniz.)

Green Card Başvuru formunu doldurup onayladıktan sonra sistem size bir “Confirmation Number” (Onay Numarası) verecektir. Bu numarayı kayd etmeniz oldukça önemlidir. Eğer Onay Numaranızı kaybederseniz ‘Forgot Confirmation Number’ sekmesini tıklayarak e-posta adresiniz ve bazı kişisel bilgilerinizi girerek onay numaranıza tekrar ulaşabilirsiniz.

Green Card çekilişiniz başvuru yaptıktan 6 sonra Mayıs- Eylül ayı arasında yine Göçmenlik Bürosu’nun resmi internet sitesi www.dvlottery.state.gov dan açıklanmaktadır. Siteden size başvuru sırasında verilen onay numarasını girerek başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Çekilişi kazanıp kazanmadığınız size e-posta veya posta yoluyla bildirilmez.

Eğer Green Card çekilişini kazanırsanız Amerika tarafından başvuruda belirttiğiniz adresinize içinde resmi evrakların olduğu bir zarf gönderilir. Bu zarf içinde hazırlamanız gereken evrakların (Adli Sicil Kaydı, Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, Fotoğraf, Banka Hesap Özeti) gibi listesi de vardır. Ayrıca vize görüşmesine gideceğiniz tarihte bu zarfta gönderilen belgeler arasında yer alır.

Amerikan hükümetinin size belirttiği tarihte Amerika Konsolosluğu ya da Amerika

Büyükelçiliğindeki randevuya giderek vize mülakatına katılmanız gerekecek. Konsolosluk yetkilisi vizenizi onaylarsa 6 ay içerisinde Amerika’ya giriş yapmanız gerekebilir.

Call Now ButtonHEMEN ARA!