• Pzt - Cmt 9.00 - 18.00
 • Büyükdere Cad. Fulya Mah. No:32 Kat:7 Şişli, İstanbul

Rusya

Rusya ya da bilinen diğer resmi adıyla Rusya Federasyonu birçok ülkeye sınırı olan bir bölgede kurulmuş. Öyle ki karada; Norveç, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya, Beyaz Rusya, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Çin, Moğolistan ve Kuzey Kore, denizde ise; Ohotsk Denizi ile Japonya ve Bering Boğazı ile bir ABD eyaleti olan Alaska ile de komşu durumdadır.  Resmi dili Rusça olan ülkenin başkenti ve en büyük şehri ise Moskova’dır.

Rusya Vize İstiyor Mu?

Rusya’ya seyahat edecek olan Türk vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri vize almak zorundadır. Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) pasaport sahipleri 30 gün süreyle, Diplomatik (Siyah) pasaport sahipleri ise 90 gün süreyle Rusya ziyaretleri için vizeden muaftır.

Rusya Vize Türleri

Rusya’ya seyahat edecek olanların seyahat amacına göre başvurmaları gereken vize türleri şu şekildedir:

 • Rusya Turistik Vize
 • Rusya Ticari Vize
 • Rusya Aile Ziyareti Vizesi
 • Rusya Öğrenci Vizesi
 • Rusya Çalışma Vizesi
 • Rusya Transit Vize (Havaalanında kalış süresi 24 saati geçmeyecekse transit vize almaya gerek yoktur.)
 •  Rusya İnsani Vize (Yabancı ülke vatandaşlarına akademik gelişim, dini aktiviteler, kültürel ve sportif faaliyetlerde rol alma ve insani yardım amaçları ile verilen vize türüdür.) Vizelerin geçerlilik süresi genel olarak 15 gün-90 gün arasında değişmektedir. Yalnızca transit vize uçakla seyahatlerde 3 gün, kara yolu ile veya tren ile seyahatlerde 10 gün geçerlidir.

Rusya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya vizesi almak için başvurular Rusya diplomatik temsilciliklerine veya yetkili vize başvuru merkezlerine iletilebilir ancak başvuruları değerlendirme ve sonuçlandırma yetkilisi yalnızca Rusya Başkonsolosluklarında veya Büyükelçiliğindedir. Vize başvuruları için öncelikle online başvuru formu doldurulmalı, ardından talep edilen evraklar hazırlanmalıdır. Daha sonra Rusya diplomatik temsilciliklerinden randevu alınarak ve randevu günü gerekli işlemler yapılarak başvuru süreci tamamlanmalıdır. Rusya vizesi ortalama 4-7 iş günü arasında sonuçlanmaktadır ancak bu süre vize türlerine, yoğunluğa veya ek evrak talebinde bulunulma durumlarına göre uzayabilmektedir. Seyahat planında aksama yaşanmaması adına bu durumların göz önünde bulundurularak en az 2 hafta öncesinden başvuru yapılması gerekmektedir.

Rusya vizesi için hazırlanması gereken evraklar şu şekildedir:

 • Pasaport (Vize bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerli ve 2 sayfası boş)
 • Rusya Vize Başvuru Formu
 • Nüfus cüzdan fotokopisi 
 • Fotoğraf (Son 6 ay içerisinde çekilmiş ve 2 adet 3,5*4,5 ölçülerinde)
 • Seyahat sağlık sigortası (Opsiyonel)
 • İkametgâh belgesi

Turistik vize alacaklardan ek olarak; Voucher, Voucher tarihleriyle paralel otel rezervasyonu ve uçak bileti gibi seyahat belgeleri, Rusya’da konaklanacak otelden garanti mektubu vb. evraklar (Voucher, Rusya’daki bir tur operatöründen gönderilmesi gereken, seyahat edecek olan kişinin misafir edileceğini gösteren kabul onay belgesidir. Voucher olmadan turistik vize verilmediği unutulmamalıdır.)

Ticari vize alacaklardan ek olarak; Rusya Federasyonu Federal Göç İdari Şubesi tarafından ve Rusya Dışişleri Bakanlığından onaylı, Rusya’da ticari faaliyette bulunulacak şirketten alınacak davetiye

 Aile ziyareti vizesi için ek olarak; gidiş-dönüş Rusya uçak bileti, davetiye ya da yazılı beyan gibi evraklar

 Çalışma vizesi için ek olarak; Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu tarafından verilmiş davetiye mektubu, HIV (AIDS) testi, apostil ile tasdiklenmiş, Rusya’da noterden onaylı diploma fotokopisi vb. evraklar

Öğrenci vizesi için ek olarak; Rusya Federal Göçmen Bürosu tarafından verilen davetiye, hastaneden alınmış HIV raporu, tüm vize süresini kapsayan sağlık sigortası poliçesi, gidiş-dönüş uçak bileti vb. evraklar

 Transit vize için ek olarak; Rusya’ya giriş-çıkış yapılacak tarihleri gösteren uçak biletleri, Rusya’dan sonra gidilecek ülkenin vizesi, ülkeye gitmenin gerekliliklerini gösteren belgeler ve gidilecek ülkenin uçak biletleri vb. evraklar

İnsani vize için ek olarak; Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu’ndan verilmiş davetiye mektubu, davet eden organizasyonun orijinal başvurusu vb. evraklar Seyahat planında herhangi bir aksama yaşanmaması adına hazırlanması gereken evraklarla ilgili detaylı bilginin Rusya diplomatik temsilciliklerinden veya vize başvuru merkezlerinden öğrenilmesi önemlidir. Rusya vizesi alındıktan ve ülkeye giriş yapıldıktan sonra 7 iş günü içerisinde yetkili makamlara kayır yaptırma zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak Rusya’da kalış süresi 7 günü aşmayacaksa kayıt zorunluluğu bulunmamaktadır.

Rusya Vizesi Sıkça Sorulan Sorular

Rusya vizesi 4-10 iş günü içinde sonuçlanmaktadır Fakat Rusya Konsolosluğu'nun randevu tarihlerinin yoğunluğu veya ek evrak talebi gibi farklı durumlar olması nedeniyle vizenin çıkış süresi uzayabilmektedir.
Rusya vizesi için gerekli evraklar alacağınız vize türüne göre değişiklik göstermektedir.

Rusya turistik vize için gerekli belgeler

 • Pasaport
 • 1 adet beyaz fonlu 35x45 mm biometrik foğraf
 • Otel rezervasyon bilgileri
 • Başvuru sahibinin cep telefonu, ev adresi, çalıştığı firmanın adı, adresi, telefonu ve firmadaki görev bilgileri gerekmekredir.

Rusya turistik vize için gerekli belgeler

 • Pasaport
 • 1 adet beyaz fonlu 35x45 mm biometrik foğraf
 • FMC çıkarılmış davetiye ( Rusya Federal Göç İdaresi)
 • Başvuru sahibinin cep telefonu, ev adresi, çalıştığı firmanın adı, adresi, telefonu ve firmadaki görev bilgileri gerekmekredir.
Rusya vize fiyatları, ülkeye giriş sayısına (tek giriş, iki giriş, çok giriş) ve vize işlem süresine (normal, acil) göre değişiklik göstermektedir.
Rusya vizesi ile Rusya'ya yasal olarak giriş yaptıktan sonra yedi iş günü içinde Rusya'daki ilgili makamlarda kayıt yaptırmak (Registration/Registratsia) zorunludur. Kayıt işlemi sadece Rusya'da 7 günden fazla kalacak yabancılar için geçerli olup 7 günden daha az sürede kalacak olan kişilerin kayıt yaptırmaları gerekmez. Yaptırılması gerekli olan kayıt zorunluluğu için sizden istenen süre, Rusya'da gideceğiniz bölgeye ve Rusya vizenizin türüne göre daha kısa olabilmektedir.
Call Now ButtonHEMEN ARA!