• Pzt - Cmt 9.00 - 18.00
 • Büyükdere Cad. Fulya Mah. No:32 Kat:7 Şişli, İstanbul
 • +90 212 266 80 00

Çin

Çin Vizesi

Çin Halk Cumhuriyeti, dünyanın bir çok ülkesinden çeşitli amaçlar doğrultusunda (ticaret, gezi, eğitim vb.) her yıl milyonlarca ziyaretçi kabul etmektedir. Birleşmiş Milletler Turizm Örgütü 2019 verilerine göre 67.5 milyon turist ile Çin Halk Cumhuriyeti dünyanın en çok ziyaret edilen dördüncü ülkesidir. Çin, gerek coğrafik gerek kültürel ve ekonomik açıdan  dikkat çeken bir ülkedir. Dünyanın 7 harikasından biri olan Çin Seddi, Tarihi İpek Yolu, Yasak Şehir, Fil vadisi doğa ve  tarihin iç içe geçtiği görülmesi gereken yerlerdir. Hong  Kong, doğu ve batıyı kaynaştıran kültür yapısı ve eşsiz plajları ile ilgi görmektedir. Shanghai ise Çin’in ticaret merkezi olması sebebi ile turist yoğunluğu oldukça fazladır.

Çin Halk Cumhuriyeti, pasaport ve vize türüne göre farklı başvuru prosedürleri uygulamaktadır. Çin, umuma mahsus (Bordo) pasaport sahibi vatandaşlara vize uygulamaktadır. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları ise 30 güne kadar Çin’e yapacakları ziyaretler ve seyahatler için vizeden muaftır. Ancak  ülkede 30 günden fazla kalınacaksa, Çin vizesi alınması gerekmektedir. Hususi Pasaport  (Yeşil Pasaport), hizmet pasaportu ve diplomatik pasaport sahipleri ise Çin Vizesi almadan 30 güne kadar vizesi olarak Çin’i ziyaret edebilirler. Çin Konsolosluğu sadece uzun süreli vize başvurularını bireysel kabul etmektedir. Kısa süreli  Çin vize başvuruları, Çin Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen acentalar aracılığı ile yapılmaktadır. Kolay ve hızlı bir şekilde Çin vizesi alabilmek için konusunda  Paneo Vize uzman ekibimiz, gerekli evrakları eksiksiz hazırlamanıza yardımcı olup Çin vizesi başvurunuzu kusursuz biçimde gerçekleştirir. Çin vize başvurunuzun daha kolay gerçekleşmesi ve vize alma ihtimalinizin yüksek olması için Paneo Vize temsilcilerimiz ile mail veya telefon ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Çin Vizesi Türleri

 

1.Çin Turistik  Vizesi (L)

 

Çin’e turizm amaçlı seyahat edecek grupların başvurduğu turist vizesi türüdür. (Çin 15 Şubat 2016’da bireysel turistik vize başvuru işlemlerini kabul etmeyip turistik grup vizesi başvurularını kabul etmektedir.) Çin turisitik vizesi tek girişli verilmektedir. Çin turistik vize süresi kısa süreli vize türü olup geçerlilik süresi 3 aydır. Çin’de daha uzun süre kalmak için Çin’e giriş yaptıktan sonra Çin’deki yerel emniyet müdürlüklerine başvurmanız gerekmektedir. Çin’deki yerel emniyet müdürlüğü başvurunuzu durumunuza göre  kabul veya reddetmekte olup başvurudaki sorumluluğun size ait olduğunu belirtmektedir.

 

Çin  Turistik Vizesi için Gerekli Belgeler

Çin turistik vize başvurusu için gerekli olan belgeler aşağıda belirtilmiştir.

 1. Davetiye. Çin turistik vize başvurusu için davetiye gerekmektedir. Çin Konsolosluğu her davetiyeyi kabul etmeyip Çin turist vizesi için vermeniz gerek davetiye Çin’de yer alan turizm şirketi tarafından hazırlanmış olup, kaşeli ve imzalı olmalıdır. Çin Konsolosluğu bu davetiyenin aslını vize başvurusu için kabul etmektedir.
2. Pasaport: Çin turist vizesini alabilmeniz için pasaportunuzun seyahat sonrası en az 6 ay daha geçerliliği olmalıdır. Pasaportun iki boş sayfasının olması gereklidir.
3. Fotoğraf: Çin turistik vize için istenen 2 adet fotoğraf 33×48 mm ölçülerinde vesikalık olup, fotoğrafın arka fonu beyaz olmalıdır. Turist vizesi için fotoğrafın güncel olması da gerekmektedir. 
4. Sabıka kaydı: Çin turist vizesi için adli sicil ve arşiv kaydı ile ilgili belge almanız gerekmektedir. Bu belgenin üzerinde adli sicil kaydı yoktur yazısının olması gerekip belgede arşiv kaydı yoktur ibaresi de olmalıdır.
5. İkametgah belgesi: Çin turistik vize için ikametgah belgesi muhtarlıktan alınmış olup belge ıslak imzalı ve mühürlü olmalıdır.
6. Geçim durumunuzla ilgili belge. Çin sizden geçim durumunuzla ilgili olarak banka hesap özetini istemektedir. Çin turistik vizesini alabilmeniz için hesap özetinizde olması gereken asgari bakiye miktarını Vize Merkezi temsilcilerimiz ile iletişime geçerek bilgi alabilmektesiniz. Banka hesap özetinde gereken miktarda bakiye ile birlikte kaşe, imza ve imza sirküleri de olmalıdır.
 • Vergi levhası fotokopisi.
 • Son 6 ay içerisinde Ticaret Odası, Sanayi Odası, Esnaf Odası’ndan alınan faaliyet belgesinin aslı, şahıs şirketi ise vergi dairesinden alınan ıslak imzalı vergi mükellefiyet yazısı.
 • Limited şirket veya anonim şirket ise ticaret sicil gazetesi fotokopisi.
 • Şirket antetli kağıdı üzerine basılmış kaşe ve imzalı dilekçenin aslı.
 • Firma sahibi ise e-devletten alınan 4B SGK dökümü, çalışan ise e-devletten alınan 4A SGK hizmet dökümü.
 • Banka Hesap Cüzdanı: Banka hesabında en az 5.000 USD bakiye olması gereklidir. Kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle hesap dökümü alınmalıdır.
 1. Kimlik: Çin turistik vize için sizden nüfus cüzdanı fotokopisini istenmektedir.
8. Eski pasaport: Çin turistik vize için güncel pasaportunuzun yanında eski pasaportunuzu da vermelisiniz. Eğer eski pasaportunuz yoksa veya kayıpsa, durumunuz ile ilgili şirketin antetli kağıdına yazılmış, imzalı ve kaşeli dilekçe vermelisiniz. Vereceğiniz bu dilekçe ise sadece İngilizce olmalıdır.

 

 

 1. Çin Sürekli Oturum Vizesi (D)

Çin’de oturum izni almak amacı ile başvuru yapılan vize türüdür. Çin’e giriş yaptıktan sonra 30 gün içinde ikamet başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

 

 • Pasaport: Başvuru tarihi itibari ile geçerlilik süresi 6 aydan fazla olan, ve en az iki boş vize sayfası bulunan yeni tip çipli bordo pasaportun aslı.
 • Fotoğraf ( 2 Adet ) : Arka fonu beyaz, ön cepheden çekilmiş, kulaklar görünür, beyaz kıyafet ve gözlük olmayan, mat kağıda basılmış fotoğraf. Fotoğraf ölçüleri ve özellikleri için aşağıdaki örnek fotoğrafı inceleyiniz.
 • Daimi ikamet onay formu: Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı’nın vermiş olduğu “Yabancılar Daimi İkamet Satüsü Onay Formu“nun aslı

 

3.Çin  Staj Vizesi (F)

Çin’e gidecek kişilerin araştırma, yatırım, ortaklık ve ziyaret amaçlı başvuru yaptığı vize türüdür.

 • Pasaport : Başvuru tarihi itibari ile geçerlilik süresi 6 aydan fazla olan, ve en az iki boş vize sayfası bulunan yeni tip çipli bordo pasaportun aslı.
 • Fotoğraf ( 2 Adet): Arka fonu beyaz, ön cepheden çekilmiş, kulaklar görünür, beyaz kıyafet ve gözlük olmayan, mat kağıda basılmış fotoğraf. Fotoğraf ölçüleri ve özellikleri için aşağıdaki örnek fotoğrafı inceleyiniz.
 • Banka hesap cüzdanı: Bankaya en güncel durumu işletilmiş, içinde 10.000 TL veya karşılığı döviz bulunan banka hesap cüzdanı aslı, veya banka tarafından kaşelenip imzalanmış, kişinin bankadaki mevduat durumunu gösterir hesap döküm belgesi. Hesap döküm belgesi asıl olmalı ve imza yetkisine sahip kişinin imza sirküleri eklenmiş olmalı.
 • Uçak bilet rezervasyonu: Kişinin Çin’e yapacağı seyahate uygun, uçak bileti rezervasyonu. Biletin satın alınmış olmasına gerek yoktur, sadece rezervasyon yapılmış olması yeterlidir.
 • Nüfus cüzdanı: Nüfus cüzdan kopyası renkli veya siyah beyaz olabilir, fakat kimlik üzerinde bulunan fotoğraf ve bilgiler net okunur şekilde olmalıdır.
 • Adli sicil kaydı: Kişinin adli sicil durumunu gösterir adli sicil kaydı. Adli sicil kaydı belgesinde ayrıca ARŞİV KAYDI da belirtilmeli, adliyeden alınmış orjinal kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır. E-devletten alınan adli sicil kayıtları geçerli değildir.
 • Staj başvuru davetiyesi: Kişinin Çin’de staj yapacağını gösterir Resmi Staj Başvuru Davetiyesi. Davetiyede staj süresi belirtilmelidir.
 • Staj davet yazısı: Kişinin Çin’de staj yapacağı firmanın antetli kağıdına yazılmış staj davet yazısı sunulmalıdır. Yazıda kişinin staj süresi, alacaksa ücret bilgisi, kişi ile ilgili oluşabilecek muhtemel harcamaların kimin tarafından ödeneceği net şekilde belirtilmiş olması gerekmektedir.
 • Öğrenci belgesi: Başvuru yapacak kişinin okulundan aldığı öğrenci belgesinin aslı.
 • İş yeri Llsans belgesi: Kişinin çalışacağı kuruma ait iş yeri lisans belgesi kopyası.

 

 

4.Çin  Transit Vizesi (G)

Çin Halk Cumhuriyeti aktarmalı olarak yapılan uçuşlarda 24 saatten fazla transit süresi olması durumunda talep edilen vize türüdür. 24 saatten az kalınması durumunda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep edilmemektedir.

 • Pasaport: Başvuru tarihi itibari ile geçerlilik süresi 6 aydan fazla olan, ve en az iki boş vize sayfası bulunan yeni tip çipli bordo pasaportun aslı.
 • Fotoğraf ( 2 Adet ): Arka fonu beyaz, ön cepheden çekilmiş, kulaklar görünür, beyaz kıyafet ve gözlük olmayan, mat kağıda basılmış fotoğraf. Fotoğraf ölçüleri ve özellikleri için aşağıdaki örnek fotoğrafı inceleyiniz.
 • Seyahat edilecek ülke vizesi: Seyahat edilecek olan ülkeye ait vizenin pasaportta bulunması gerekmektedir.
 • Uçak bilet rezervasyonu: Seyahat edilecek olan en son noktayı da gösteren uçak bilet rezervasyonu.

 

5.Uzun Süreli Çin Basın  Vizesi (J1)

Çin’de uzun süre (180 günden fazla) kalacak  basın mensuplarının başvurabileceği vize türüdür.

 • Pasaport: Başvuru tarihi itibari ile geçerlilik süresi 6 aydan fazla olan, ve en az iki boş vize sayfası bulunan yeni tip çipli bordo pasaportun aslı.
 • Fotoğraf ( 2 Adet ): Arka fonu beyaz, ön cepheden çekilmiş, kulaklar görünür, beyaz kıyafet ve gözlük olmayan, mat kağıda basılmış fotoğraf. Fotoğraf ölçüleri ve özellikleri için aşağıdaki örnek fotoğrafı inceleyiniz.
 • Dilekçe: Şirket antetli kağıdına yazılmış, kaşe ve ıslak imzalı vize dilekçesinin aslı. Örnek dilekçeyi aşağıdaki dökümanlar kısmından indiriniz.
 • Faaliyet Belgesi (Asıl): Firmanızın bağlı bulunduğu ticaret, sanayi, esnaf odası vb. den son 6 ay içerisinde alınmış olan Faaliyet Belgesinin Aslı.
 • Vergi levhası
 • Nüfus cüzdanı: Başvuran kişiye ait, renkli veya fotoğrafın ve üzerindeki bilgilerin net göründüğü nüfus cüzdanı fotokopisi.
 • Davet mektubu: Çin resmi makamlarından alınmış olan, bar kodlu, belediye davetiyesi mail veya fotokopisi. Barkodlu davetiye tek sayfa ve iki sayfa olmak üzere iki şekilde gelmektedir. Eğer tek sayfa gelmişse bu davetiye başvuru için yeterlidir. Fakat eğer iki sayfa formatında gelen davetiye ise aynı zamanda firma da davetiye göndermelidir. Talep edilen davet mektubunun çincesi gereklidir.
 • Basın kartı: Başvuran kişiye ait basın kartının aslı

 

6.Kısa Süreli Çin Basın Vizesi (J2)

Çin’de  kısa süre (180 günden az ) kalacak veya kısa zamanlı röpartaj yapacak  basın mensuplarına verilen bir vize türüdür.

 • Pasaport: Başvuru tarihi itibari ile geçerlilik süresi 6 aydan fazla olan, ve en az iki boş vize sayfası bulunan yeni tip çipli bordo pasaportun aslı.
 • Fotoğraf ( 2 Adet ): Arka fonu beyaz, ön cepheden çekilmiş, kulaklar görünür, beyaz kıyafet ve gözlük olmayan, mat kağıda basılmış fotoğraf.
 • Dilekçe: Şirket antetli kağıdına yazılmış, kaşe ve ıslak imzalı vize dilekçesinin aslı.
 • Faaliyet belgesi: Firmanızın bağlı bulunduğu ticaret, sanayi, esnaf odası vb. den son 6 ay içerisinde alınmış olan faaliyet belgesinin aslı.
 • Vergi levhası
 • Nüfus cüzdanı: Başvuran kişiye ait, renkli veya fotoğrafın ve üzerindeki bilgilerin net göründüğü nüfus cüzdanı fotokopisi.
 • Davet mektubu: Çin resmi makamlarından alınmış olan, bar kodlu, belediye davetiyesi mail veya fotokopisi. Barkodlu davetiye tek sayfa ve iki sayfa olmak üzere iki şekilde gelmektedir. Eğer tek sayfa gelmişse bu davetiye başvuru için yeterlidir. Fakat eğer iki sayfa formatında gelen davetiye ise aynı zamanda firma da davetiye göndermelidir. Talep edilen davet mektubunun çincesi gereklidir.
 • Basın kartı: Başvuran kişiye ait basın kartının aslı gerekmektedir.

 

7.Çin Aile Birleşimi Vizesi (Q1)

Çin’ de oturum ve aile birleşimi amaçlı Aile Birleşimi ve Çin’de oturum amaçlı verilen bir türüdür. Çin vatandaşının aile bireyi.Çin’de sürekli olarak oturma izni olan yabancıların aile bireyleri, örneğin; eş, anne baba, çocuk, çocukların eşleri, kardeş, anneanne, babaanne, dede, torun. Çin’e giriş yapıldıktan sonra 30 gün içinde oturum için başvuru yapılması gereklidir. Evlatlık alımında ise alınan kişinin vize başvurusu Çin’e girdikten sonra 30 gün içerisinde gerçekletirilmelidir.

 • Pasaport: Geçerlilik süresi en az altı ay ve boş vize sayfası bulunan pasaportun aslı ve pasaportun fotoğrafının bulunduğu sayfanın fotokopisi.
 • Fotoğraf: 2 adet güncel olmak koşuluyla arka fonu beyaz biometrik fotoğraf.
 • Çin’de oturmakta olan Çin Vatandaşı ya da Çin’de süresiz oturma hakkına sahip olan yabancı uyruklu vatandaşın gönderdiği davetiye. Davetiyenin üzerinde şunların belirtilmesi gerekmektedir.
 • Davet edilen şahsın bilgileri: Ad, soyad, cinsiyet, doğum tarihi gibi.
 • Davet edilen şahıs ziyaretine ilişkin bilgiler. Çin’e gidiş amacı, ülkeye varış tarihi, Çin’deki adresi, ikamet süresi, davet eden kişiyle yakınlık durumu gibi.
 • Davet eden şahıs bilgileri: Davet eden kişinin ad, soyad, telefon, adres, imzası.
 • Davet eden kişinin Çin nüfus cüzdan fotokopisi veya yabancı uyruklu vatandaşın pasaport, ikamet belgesi fotokopisi.
 • Başvuran kişi ile davet eden kişi arasındaki akrabalık ilişkisini (eşleri, anne babaları, çocukları, çocukların eşleri, kardeşleri, büyükanne büyükbabaları, eşlerinin büyükanne büyükbabaları, torunları) gösteren belgenin (evlilik cüzdanı, doğum belgesi, emniyet kurumunun vermiş olduğu akrabalık ilişkisini gösteren belge veya akraba ilişkisini gösteren noterden evrak) aslı ve fotokopisi.
 • Başvuru sahibinin savcılıktan alacağı sabıka kaydının aslı.
 • En az 5000 Türk Lirası olmak üzere banka hesap defteri veya banka mevduatı.

 

8.Çin  Aile Ziyareti Vizesi (Q2)

Çin’e kısa süreli ziyaret amaçlı giriş (180 günden az); Ziyaret amacıyla, Çin’de yaşayan Çin vatandaşları, bunların akrabaları ve süresiz olarak Çin’de oturma iznine sahip olan yabancı uyruklu kişilerin akrabaları için verilen vize türüdür.

Çin’de ikameti olan Çin Vatandaşı veya Çin’de süresiz ikamet etme hakkına sahip olan yabancı uyruklu kişi tarafından gönderilen davetiye. Davetiyenin üzerinde şunların belirtilmesi gereklidir:

 • Pasaport: Geçerlilik süresi en az altı ay ve boş vize sayfası bulunan pasaportun aslı ve pasaportun fotoğrafının bulunduğu sayfanın fotokopisi.
 • Fotoğraf: 2 adet güncel olmak koşuluyla arka fonu beyaz biometrik fotoğraf.
 • Davet edilen kişinin bilgileri, ad, soyad, cinsiyet, doğum tarihi.
 • Davet edilen kişinin ziyaretine ait bilgiler: Çin’e gitme sebebi, gidiş ve dönüş tarihi, Çin’de ziyaret edeceği yer ve davet eden kişiyle yakınlık derecesi, masrafların, giderlerin nasıl karşılanacağına dair kaynak.
 • Davet eden kişinin bilgileri: Davet eden kişinin adı, soyadı, telefonu, adresi ve imzası.
 • Davet eden kişinin Çin nüfus cüzdanının fotokopisi veya yabancı uyruklu kişinin pasaportu ve oturma belgesinin fotokopisi.
 • Başvuru sahibi ile davet eden kişi arasındaki akrabalık ilişkisini gösteren belge (evlilik cüzdanı, doğum belgesi, emniyet kurumunun akrabalık derecesini gösteren belge veya akrabalık ilişkisini gösteren noter onaylı evrakın aslı ve fotokopisi.
 • Başvuru sahibinin ikamet ettiği yerden alacağı sabıka kaydının aslı.
 • En az 5000 Türk Lirası olmak üzere banka hesabı veya banka hesabı mevduatı.

Çin Halk Cumhuriyeti yönetmeliğine göre Çin Ankara Büyükelçiliği’ne veya Çin İstanbul Başkonsolosluğu’na yapılacak tüm vize başvuru işlemlerinde başvuruda bulunacak kişilerin parmak izi vermesi zorunludur.

Ancak belirtilen kişiler parmak izinden muaftırlar:

 • 14 yaşından küçük olan ve 70 yaşından büyük olanlar.
 • Diplomatik, hizmet, hususi pasaport sahipleri.
 • 5 sene içinde başvuru yaptığı temsilcilikte parmak izi vermiş olanlar.
 • Parmak izi alınamayacak durumda olan bedensel engeli olan kişiler.

 

 

9.Çin  Ticaret Vizesi (M)

Ticari faaliyetlerde bulunmak amacıyla Çin’e gidecek kişilerin başvurduğu vize türüdür.

 1. Pasaport: Çin ticari vize için planlanan seyahat sonrası en az 6 ay daha geçerlilik süresi olan pasaportlar kabul edilmektedir.
2. Davetiye: Çin’deki şirket tarafından e-mail ile gönderilmiş İstanbul Konsolosluğuna hitaben yazılmış davetiye. Çin ticari vizesi için davetiye almanız şarttır. Çin Konsolosluğu her davetiyeyi kabul etmez. Çin ticari vizesi için gerekli olan davetiye Çin’deki valilik tarafından onaylı, barkod numaralı ve konsolosluğa hitaben yazılmış olmalıdır. Bu davetiyenin e-mail aracılığı ile iletilmesi gerekmektedir.
3. Ticari Lisans: Çin’deki firmanın ticari lisansı, şirket yetkilisinin kimlik fotokopisi ve firmanın ticaret hacmi kaydı en az 10.000 USD. Çin ticari vize için Çin’de bulunan firmanın ticari lisansı istenmektedir. Başvuran kişi Çin ticari vizesine ilk defa başvuruda bulunuyorsa ticari lisansa ek olarak firmanın işletme belgesi ve şirket yetkilisinin kimlik fotokopisi de istenmektedir.
4. Fotoğraf: Çin ticari vize için 2 adet 33×48 mm ölçülerinde vesikalık, arka fonu beyaz fotoğraf gerekmektedir. Ticari vize için fotoğrafın güncel olması gerekmektedir. 
5. Kimlik: Çin ticari vize için kimlik fotokopisi ve nüfus kayıt örneğinin aslı gerekmektedir.
6. Çin ticari vize dilekçe. Çin ticari vize talebi için özel bir dilekçe gerekmektedir. 
7. Sabıka kaydı. Çin ticaret vizesi için 2 maddeli sabıka sicil kaydı gerekmektedir. Bu belgeyi e-devlet yoluyla alabilirsiniz.
8. Eski Pasaport. Çin ticari vize için güncel pasaportunuzla birlikte eski pasaportunuz da gereklidir. Eski pasaportunuz yok veya kayıp olması halinde, durumunuzu açıklayan şirketin antetli kağıdına yazılmış, imzalı ve kaşeli dilekçe vermelisiniz. Bu dilekçe sadece İngilizce dilinde yazılması halinde kabul edilmektedir.
9. İş durumunuzla ilgili belgeler. Çin ticari vize için iş durumunuzla ilgili birtakım belgeler gerekmektedir. Bu evraklar işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü ve şirket evraklarıdır. Noter onaylı beyanname (şirket yetkilisi tarafından kişinin çalıştığına dair beyanname) En az 5.000 USD bakiyeli banka hesap dökümü aslı, en az 3 aylık kaşeli ve imzalı. Çin ticari vize için gerekli güncel tarihli şirket evrakları ise orijinal faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, ve sicil gazete fotokopileridir. Şirket evraklarınızın güncel olması da gereklidir.

 

10.Çin Uzman Vizesi (R)

Ülkenin ihtiyaç duyduğu yabancı uyruklu üst düzey yetenekler ya da acil ihtiyaç duyulan uzman kişilere verilen vize türüdür. Uzman vizesi başvurularında, Çin devleti yetkili kurumlarının belirlemiş olduğu yabancı uyruklu üst düzey yetenekler ya da acil ihtiyaç duyulan uzman kişiler getirme şart ve taleplerine uygun bulunması ve talep edilen kurallara istinaden gerekli evrakların sunulması gerekmektedir.

 • Pasaport: Başvuru tarihi itibari ile geçerlilik süresi 6 aydan fazla olan, ve en az iki boş vize sayfası bulunan yeni tip çipli bordo pasaportun aslı.
 • Fotoğraf (2 Adet): Arka fonu beyaz, ön cepheden çekilmiş, kulaklar görünür, beyaz kıyafet ve gözlük olmayan, mat kağıda basılmış fotoğraf. Fotoğraf ölçüleri ve özellikleri için aşağıdaki örnek fotoğrafı inceleyiniz.
 • Nüfus Cüzdanı (Fotokopi): Nüfus cüzdan kopyası renkli veya siyah beyaz olabilir, fakat kimlik üzerinde bulunan fotoğraf ve bilgiler net okunur şekilde olmalıdır.
 • Vize Bildirim Formu (Asıl): Çin’de bulunan yetkili kurumdan alınmış olan vize bildirim formu. Örnek belge aşağıdadır.
 • İş Yeri Lisans Belgesi (Fotokopi): Kişinin çalışacağı kuruma ait iş yeri lisans belgesi kopyası. Örnek belge aşağıdadır.
 • İkametgah Belgesi / Senedi (Asıl): Kişinin ikamet durumunu gösterir İkametgah senedinin aslı.
 • Adli Sicil Kaydı (Asıl): Kişinin adli sicil durumunu gösterir adli sicil kaydı. Adli sicil kaydı belgesinde ayrıca arşiv kaydı da belirtilmeli, adliyeden alınmış orijinal kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır. E-devletten alınan adli sicil kayıtları geçerli değildir.

 

11.Uzun Süreli Çin Öğrenci Vizesi (X1)

Çin’e uzun süreli (180 günden fazla) öğrenim görmek amacıyla giden kişilerin başvurduğu vize türüdür.  (Çin’e girdikten sonra 30 gün içerisinde ikamet başvurusunda bulunulmalıdır.)

 • Pasaport: Çin öğrenci vizesi için planladığınız seyahat sonrası en az 8 ay daha geçerlilik süresi olan pasaportlar kabul edilmektedir.
 • Kimlik: Çin öğrenci vizesi için sizden nüfus cüzdanının fotokopisi istenmektedir.
 • Fotoğraf: Çin öğrenci vizesi için gereken fotoğraf vesikalık olup güncel olmalıdır. Çin X1 vzesi için fotoğrafın arka fonunun da beyaz olması da gerekmektedir. Çin öğrenci vizesi için bu fotoğraftan 2 tane istenmektedir.
 • Okula Kayıt Mektubu: Çin X1 vizesi ile öğrenci olarak Çin’de uzun süreli okumak için Çin’de okumak istediğiniz eğitim kurumundan kayıt mektubu almanız gerekmektedir. Eğitim alınacak kurumdan verilen imzalı, kaşeli okula giriş bildirim mektubunun aslı.
 • Sabıka Kaydı: Çin öğrenci vizesi için adli sicil kaydı  temiz kağıdını almalısınız. Adli sicil kaydınızı gösteren belgede adli sicil kaydı yoktur yazısı olmalıdır. Bu belge adli sicil kaydı ile birlikte alınmalıdır.
 • Sağlık raporu: Uzun süreli Çin öğrenci vizesi için sağlık durumunuzla ilgili belge de gerekmektedir. Sağlık raporunuzun geçerli olması için raporunuzun tam teşekküllü devlet hastanesinden tarafından verilmiş, heyet tarafından onaylı, ıslak imzalı ve mühürlü olması gerekmektedir. Türk ya da Çin Devlet hastaneleri tarafından son 6 ay içinde alınmış sağlık veya heyet raporunun aslı, kan testleriyle beraber.
 • Eski Pasaport: Çin X1 vizesi için şimdi kullandığınız pasaportunuza ek olarak eski pasaportunuz da gereklidir. Eski pasaportunuz yok veya kayıp olması durumunda, bu durumu açıklayan şirketin antetli kağıdına yazılmış, imzalı ve kaşeli dilekçe vermelisiniz. Bu dilekçe yalnızca İngilizce dilinde yazılması durumunda kabul edilmektedir.

 

12.Kısa Süreli  Çin Öğrenci Vizesi (X2)

Çin’e kısa sureli (180 günden az) öğrenim görme amacıyla giden kişilerin başvurduğu vize türüdür.

 • Davetiye: Çin öğrenci vizesi için 2 tane davetiye getirmelisiniz. Bu davetiyelerden bir tanesi resmi kurumdan diğeri ise okuldan alınmış olmalıdır. Çin öğrenci vizesi için sadece orjinal davetiyeler kabul edilmektedir. Davetiyeler hakkında daha fazla bilgi için lütfen Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçiniz.
 • İkametgah: Kısa süreli Çin öğrenci vizesi için ikametgah belgesi getirmeniz gerekli olup sadece belgenin aslı Çin makamlarınca kabul edilmektedir.
 • Sabıka Kaydı: Çin öğrenci vizesi için savcılıktan sabıka kaydınızın aslını almalısınız. Sabıka kaydınızda sicil kaydınızın olmadığına ve arşiv sicil kaydınızın olmadığına dair bilgiler yer almalıdır.
 • Banka Hesap Cüzdanı: Çin öğrenci vizesi için bakiyenizi gösteren banka hesap cüzdanının aslı gereklidir. Banka hesap cüzdanınızda en az 5000 TL bakiye olmalıdır.
 • Pasaport: Çin öğrenci vizesi için pasaportunuzun aslı gerekir. Pasaportunuzun az 6 ay daha geçerli ve boş sayfası olmalıdır.
 • Sabıka Kaydı: Çin öğrenci vizesi için adli sicil kaydı – temiz kağıdını almalısınız. Adli sicil kaydınızı gösteren belgede adli sicil kaydı yoktur yazısı olmalıdır. Bu belge adli sicil kaydı ile birlikte alınmalıdır.
 • Kimlik: Çin öğrenci vizesi için nüfus cüzdanınızın fotokopisini getirmelisiniz.
 • Fotoğraf: Çin öğrenci vizesi için özel bir vesikalık fotoğraf getirmelisiniz. Vesikalık resminiz mat, kalın kağıtlı ve beyaz fon üzeri olmalıdır. Vesikalık resminiz koyu renkli kıyafetlerle kulaklar ve alın açık, gözlüksüz ve ön cepheden çekilmiş olmalıdır. Çin öğrenci vizesi için bu fotoğraftan 2 adet istenmektedir.

 

 

13.Çin  Mürettebat Vizesi (C)

Çin mürettebat vizesi (Çin C vize); hava, kara ve deniz firmalarında mürettebat olarak çalışan; uluslararası tren taşımacılığı, havacılık, denizcilik firmaları görevlileri; uluslararası karayolu taşımacılığı yapan araç sürücüleri ve bu kişilerin ailelerinin başvuru yapması gerekli olan vize türüdür.

 • Başvuru tarihi itibari ile geçerlilik süresi 6 aydan fazla olan, ve en az iki boş vize sayfası bulunan yeni tip çipli bordo pasaportun aslı.
 • Fotoğraf: 2 adet arka fonu beyaz, ön cepheden çekilmiş, kulaklar görünür, beyaz kıyafet ve gözlük olmayan, mat kağıda basılmış fotoğraf.
 • Dilekçe. Şirket antetli kağıdına yazılmış, kaşe ve ıslak imzalı vize dilekçesinin aslı.
 • Bilgi formu
 • İş sözleşmesi. Eğer kişi görev aldığı şirkette resmi olarak SGK’lı değil ise; noterden şirket ile işçi arasında iş sözleşmesi yapılması gereklidir.
 • Gemi Adamı Cüzdanı. Mürettebat vizesine başvuru yapacak olan kişi gemi personeli ise Gemi Adamı Cüzdanı’nın aslını sunmalıdır.
 • Davet Mektubu : Mürettebat vizesine başvuracak kişi için mevcut yabancı nakliye firması tarafından teminat mektubu veya Çin’deki ilgili birimden barkodlu resmi davetiyenin temin edilmesi gerekmektedir.
 • Şirtket Evrakları;
 • Faaliyet Belgesi: Deniz Ticaret Odası’ndan son 6 ay içerisinde alınmış olan Faaliyet Belgesinin Aslı.
 • Vergi Levhası: Yeni yılı onaylı, şirketin vergi levhasının fotokopisi.
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • İmza sirküleri fotokopisi
 • SSK işe giriş bildirgesi
 • Barkodlu güncel SGK hizmet dökümü
 • Son 3 aylık maaş bordrosu kaşeli imzalı
 • Şirket davetiyesi kaşeli imzalı

 

 

14.Uzun Süreli Çin Ziyaret Vizesi (S1)

 

Çin’de ziyaret amacı ile  uzun süreli kalma (180 günden fazla); Çin’de  ziyaret amacı ile çalışan, öğrenim gören, ikameti olan yabancı uyrukluların eşleri, anne babaları, on sekiz yaşından küçük çocukları ve eşlerinin anne-babası ve başka özel işler için Çin’e gitmesi gereken kişilerin başvurduğu vize türüdür. (Çin’e girdikten sonra 30 gün içerisinde ikamet başvurusunda bulunulmalıdır.)

 

 • Pasaport: Geçerlilik süresi en az altı ay ve boş vize sayfası bulunan pasaportun aslı ve pasaportun fotoğrafının bulunduğu sayfanın fotokopisi.
 • Fotoğraf: 2 adet güncel olmak koşuluyla arka fonu beyaz biometrik fotoğraf.
 • Davetiye: Ülkede ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşın gönderdiği davetiye. Davetiyenin üzerinde şu bilgilerin belirtilmesi gereklidir:
 • Davet edilen kişinin bilgileri: Adı, soyadı, cinsiyeti, doğum tarihi.
 • Davet edilen kişinin ziyaretine ilişkin bilgiler: Seyahatin amacı, gidiş tarihi, ikamet adresi, kalma süresi, davet eden kişiyle olan yakınlık durumu, harcamaların karşılanacağını gösteren belge.
 • Davet eden kişinin bilgileri: Davet eden kişinin adı, soyadı, telefonu, adresi, imzası.
 • Davet eden kişinin pasaport ve ikamet belgesinin fotokopisi.
 • Vize başvuru sahibi ile davet eden kişinin arasındaki akrabalık ilişkisini gösteren belge: Emniyet kurumu tarafından verilen akrabalık ilişkisini gösteren belge veya noterden onaylı evrakın aslı ve fotokopisi.
 • Sabıka kaydı. Vize başvuru sahibinin savcılıktan alacağı sabıka kaydının aslı.
 • Güncel banka hesap özeti: En az 5000 Türk Lirası bakiye olması gerekmektedir.
 • İlgili kişilerin ülkeye giriş yapmalarının ardından 30 gün içinde ikamet edecekleri yerdeki Emniyet Müdürlüğü Hudut Giriş ve Çıkış İdare Şubesi’ne ikamet belgesi almak için başvuru yapmaları gerekmektedir.

 

15.Çin Kısa Süreli Ziyaret  Vizesi (S2)

Ziyaret amacıyla, Çin’de kısa süreli kalma (180 günden az);  Çin’de çalışan, öğrenim gören, ikameti olan yabancı uyrukluların eşleri, çocukları, çocuklarının eşleri, anne babaları, ve eşlerinin anne-babası, kardeşleri, torunları  ve başka özel işler için Çin’e gitmesi gereken kişilerin başvurduğu vize türüdür.Çin’e sağlık amacıyla gidecek hasta ve ona refakatçi olacak kişilerin başvurduğu vize tipi. (Bir hasta için en fazla iki kişi refakatçi vizesi başvurusunda bulunabilir: Eşler, anne-baba, evlat, evladın eşleri, kardeşler, anneanne, babaanne, dede, torun, eşin annebabası)

Kısa süreli akraba ziyareti sebebiyle seyahat etmek isteyen kişiler için gerekli S2 vizesi evrakları şu şekildedir:

 

 • Pasaport: Geçerlilik süresi en az altı ay ve boş vize sayfası bulunan pasaportun aslı ve pasaportun fotoğrafının bulunduğu sayfanın fotokopisi.
Fotoğraf:  2 adet güncel olmak koşuluyla arka fonu beyaz biometrik fotoğraf.
Davet eden kişi (çalışma, eğitim gibi sebeplerden ötürü ülkede ikamet eden yabancı uyruklu kişilerin) pasaport ve ikamet belgesinin fotokopisi.
Davette bulunan kişinin davetiyesi: Davetiyenin üzerinde belirtilmesi gerekenler: Davet edilen kişinin bilgileri. Adı, soyadı, cinsiyeti, doğum tarihi. Davet edilen kişinin ziyaretine ilişkin bilgiler. Ülkeye gitme amacı, gidiş dönüş tarihi, ülkede ziyaret edeceği yer ve davet eden kişiyle olan yakınlık durumu, masrafların nasıl karşılanacağını gösteren belgeler. Davet eden kişinin iletişim bilgileri. Davet eden kişinin adı, soyadı, telefonu, adresi, imzası. Vize başvuru sahibi ile davet eden kişinin akrabalık ilişkisini gösteren belge. Emniyet kurumunun verdiği akrabalık durumunu gösteren belge veya akrabalık ilişkisini gösteren noterden onaylı evrakın aslı ve fotokopisi.
Sabıka kaydı:Başvuru sahibinin savcılıktan alacağı sabıka kaydı.
Güncel banka hesap özeti: En az 5000 Türk Lirası bakiye olması gerekmektedir.

 

16.Çin  Çalışma Vizesi (Z)

Çin’e çalışma amaçlı gidecek kişilerin başvurduğu vize türüdür.  (Çin’e girdikten sonra 30 gün içerisinde ikamet başvurusunda bulunulmalıdır.)

 • Pasaport: Başvuru tarihi itibari ile geçerlilik süresi 6 aydan fazla olan, ve en az iki boş vize sayfası bulunan yeni tip çipli bordo pasaportun aslı.
 • Fotoğraf (2 Adet): Arka fonu beyaz, ön cepheden çekilmiş, kulaklar görünür, beyaz kıyafet ve gözlük olmayan, mat kağıda basılmış fotoğraf. Fotoğraf ölçüleri ve özellikleri için aşağıdaki örnek fotoğrafı inceleyiniz.
 • Nüfus Cüzdanı (Fotokopi): Nüfus cüzdan kopyası renkli veya siyah beyaz olabilir, fakat kimlik üzerinde bulunan fotoğraf ve bilgiler net okunur şekilde olmalıdır.
 • Vize Bildirim Formu: Çin’de bulunan yetkili kurumdan alınmış olan vize bildirim formu. Örnek belge aşağıdadır.
 • İş Yeri Lisans Belgesi (Fotokopi): Kişinin çalışacağı kuruma ait iş yeri lisans belgesi kopyası. Örnek belge aşağıdadır.
 • İkametgah Belgesi /Senedi (Asıl): Kişinin ikamet durumunu gösterir İkametgah senedinin aslı.
 • Adli Sicil Kaydı (Asıl): Kişinin adli sicil durumunu gösterir adli sicil kaydı. Adli sicil kaydı belgesinde ayrıca ARŞİV KAYDI da belirtilmeli, adliyeden alınmış orjinal kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır. E-devletten alınan adli sicil kayıtları geçerli değildir.