• Pzt - Cmt 9.00 - 18.00
 • Büyükdere Cad. Fulya Mah. No:32 Kat:7 Şişli, İstanbul

Çekya

Çekya  (Çek Cumhuriyeti) Vizesi

Çek  Cumhuriyeti Parlemantosu 2016′ da ülkenin isminin Çekya olarak değiştirilmesine karar vermiştir. Orta Avrupa ülkesi olan Çekya batıdan doğuya doğru ayrılan Bohemya ve Marovya bölgelerinden oluşur. Ülkenin en büyük şehri ve aynı zamanda başkenti Prag’ dır.  Tarihi dokusu neredeyse orjinaline yakın olan ve görkemli mimari eserlere sahip olan Prag, bu özelliğini İkinci Dünya Savaşı’nda fazla zarar görmemiş olmasına borçludur. Sanatsal sergileri ve dünyaca ünlü gece hayatı ile Prag, özellikle hava sıcaklıklarının ılık olduğu bahar aylarında ziyaretçi akınına uğramaktadır. Ülkenin dünyaca ünlü en önemli ürünleri kristal, cam işlemeleri, bolluk ve bereketi simgesi olan granat (lal) taşıdır. Bira, ülkenin en önemli sembollerinden biridir. Avrupa’ da kişi başına bira tüketiminin en fazla olduğu ükle Çekya’dır. Çekya, Avrupa Birliği içinde Estonya’ dan sonra %60 oranla en çok  atesit nüfusa sahip ikinci ülkedir. Bu sebeple kilise ve manastırlar, müze ve benzeri yapılarda hizmet vermektedir. Karasal iklimin hakim olduğu,  kışların sert yazların serin geçtiği Çekya’ yı ziyaret etmek için en uygun zaman dilimi mayıs ve eylül ayları arasıdır.

 

Çekya’ ya  seyahat etmek isteyen  Schengen vizesi bulunmayan umuma mahsus (Bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkeye giriş yapabilmeleri için Çekya Schengen vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir. Hususi(Yeşil) pasaport, hizmet (Gri) pasaportu ve diplomatik (Siyah ve Kırmızı) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için Çekya vizesi başvurusundan muaf tutulmaktadır. Uzun süreli (oturum izni, çalışma izni, aile birleşimi,  vb. ) amaçlarla Çekya’ya seyahat etmek isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Çekya Ulusal vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Uzun süreli vize başvuruları direkt olarak Çekya Konsolosluğu ya da Çekya Büyükelçiliği’ ne yapılmaktadır.  Çekya Schengen vize başvurusu Çekya Konsolosluğun’a bireysel olarak yapılamamaktadır. Çekya Konsolosluğu’nun yetkilendirmiş olduğu turizm acentaları Çekya Schengen Vize başvurusunu sizin adınıza gerçekleştirmektedir. Paneo Vize, Çekya Schengen Vize başvuru sürecini uzman vize danışmanları ile hızlı ve başarılı bir şekilde gerçekleştirmektedir.

 

Çekya Vize Kategorileri

Çekya vizesi  kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere iki gruba ayrılır. Kısa süreli Çekya vizesi C vizesi türüdür.  90 günü aşmayan turistik, ticari, fuar ziyareti, aile ziyareti, kültürel etkinlik gibi amaçlarla Çekya’ya yapılacak ziyaretleri kapsamaktadır. Kısa dönem vize Schengen vizesi olarak da adlandırılır. Çekya Schengen vizesi ile tüm Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkı kazanılır.  Çekya Schengen vizesi tek girişli veya çok girişli olarak verilebilmektedir. Ancak Schengen vizesi sahibi kişiler Çekya’da oturum veya çalışma hakkı elde edemezler.

Çekya Schengen (Kısa Süreli- 90 günden az)  Vizeleri:

 • Çekya Turistik Vizesi
 • Çekya Ticari Vizesi
 • Çekya Ziyaret Vizesi
 • Çekya Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferansa Katılım Vizesi
 • Çekya Kısa Süreli Öğrenim ve Staj Vizesi

 

Uzun süreli Çekya vizesi, Çekya Ulusal Vizesi olarak adlandırılır. Çekya Ulusal Vizesi D vize türüdür. Çekya Ulusal vizesi, Çekya’ya  90 günden fazla bir seyahat yapılacak  olması halinde başvurulan vizedir. Kişi 90 günden fazla kalmak üzere Çekya’ya eğitim, çalışmak, staj, iş, aile birleşimi veya bunlara benzer başka bir amaç için gidebilir. Uzun dönem Çekya vize işlemleri sonucunda kişi Çekya’da oturum hakkı kazanır.

 

 • Çekya’da Çalışmak
 •     Çekya Aile Birleşimi
 • Çekya Erasmus Vizesi
 • Çekya’da İş Kurma
 • Çekya’da Evlenmek

 

Çekya Turistik Vizesi İşlemleri

Çekya turistik vizesi, Çekya’ ya  gezi ve tatil amacı ile seyahat etmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize kategorisidir.

 

Çekya Turistik Vize Başvuru Belgeleri

 • Pasaport: Çekya turistik vize başvurularında kullanılacak pasaportlar son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, en az 3 ay geçerliliği olan, yıpranmamış ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yan yana en az 2 boş sayfası olmalıdır.
 • Çekya turistik vize talep dilekçesi: Konsolosluğa hitaben, seyahatin amacı ve tarihleri, Çekya dışında başka ülkelere de seyahat edilecekse, tur planının yer alması ve bu bilginin diğer ülkelere ait otel ve ulaşım rezervasyonları belirtilmelidir.
 • 2 adet biyometrik yeni fotoğraf (3,5 x 4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzeri)
 • Ek gelir belgeleri (Mevcut ise kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Kimlik ön ve arka yüz fotokopisi
 • Kişi yabancı uyruklu ise: En az 6 ay geçerli T.C. ikamet izni ve çalışma izni fotokopisi
 • Çekya Schengen vize başvuru formu (Schengen visa application form): Çekya Turistik Schengen vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, kişinin Çekya vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen Çekya vize başvuru formu ıslak imzalı olmalıdır. Çekya vize başvuru formuda vereceğiniz bilgilerin sunduğunuz diğer Çekya vize başvuru evraklarıyla tutarlıklı olması gerekmektedir. Bu formda yapılan yanlış, hatalı veya eksik olması Çekya vize talebinizin olumsuz sonuçlanmasına sebebiyet olabilir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: 30.000 € teminatlı uluslararası geçerli poliçe seyahat tarihinizden bir gün önce başlayıp bir gün sonra sona ermelidir.
 • Uçak bileti ve otel rezervasyonları
 • Güncel banka hesap dökümü: Son 3 aylık, en az 5.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmiş. Aile fertlerine sponsor olacak kişilerin banka hesap özetinde sponsor olacağı her kişi için ek olarak 5.000 TL bakiye daha bulundurması gerekecektir. Her bir başvuru sahibi için bulunması gereken minimum tutar 5.000 TL’dir.
 • Kişi serbest meslek sahibi veya bir şirkete danışmanlık hizmeti veriyorsa noter onaylı iş sözleşmesi

 

Şirket sahipleri ve çalışanlar için;

Banka hesap dökümü

Şirket yazısı

SGK hizmet dökümü

SGK işe giriş bildirgesi

Maaş bordrosu

İş sözleşmesi

Faaliyet belgesi

Ticaret odası sicil kaydı sureti

Ticari sicil gazetesi

Güncel vergi levhası,

 

Kamu çalışanları için;

Çalıştığı kurumun  izin ve çalışma yazısı

3 aylık bordro

Kamu kurum kartı fotokopisi

SGK hizmet dökümü

 

Öğrenciler için;

Öğrenci belgesi ve sponsor evrakları (Sponsor evrakları, sponsorun mesleğine göre değişiklik gösterir)

Sponsorluk dilekçesi

 

Ev Hanımı için;

Sponsorluk dilekçesi

Sponsor evrakları (sponsorun mesleğine göre değişiklik gösterir)

 

Çekya Ticari Vizesi İşlemleri

 

Çekya’ ya iş toplantısı, seminer veya ticari fuar gibi organizasyonlara katılmak amacı ile seyahat etmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür.

 

Çekya Ticari Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport: Çekya turistik vize başvurularında kullanılacak pasaportlar son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, en az 3 ay geçerliliği olan, yıpranmamış ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yan yana en az 2 boş sayfası olmalıdır.
 • Çekya ticari vize dilekçesi: Konsolosluğa hitaben, ingilizce olarak yazılan seyahatin amacını belirten ve şirket yetkilisi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış yazı ibraz edilmelidir. Şirket ve fuar adı belirtilmeli, tarihleri ve masraflarının nasıl karşılanacağı  şirketin antetli kağıdına yazılmalıdır.
 • Davetiye: Davet eden Çekya şirketinin bilgilerini içeren antetli kağıdına düzenlenmiş imzalı ve kaşeli belge. Çekya ticari vize davetiyesi, davetiyeyi gönderen yetkili kişinin kimlik ve pasaport fotokopileri ile birlikte sunulmalıdır.
 • 2 adet biyometrik yeni fotoğraf (3,5 x 4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzeri)
 • Ek gelir belgeleri (Mevcut ise kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Kimlik ön ve arka yüz fotokopisi
 • Kişi yabancı uyruklu ise: En az 6 ay geçerli T.C. ikamet izni ve çalışma izni fotokopisi
 • Çekya Schengen vize başvuru formu (Schengen visa application form): Çekya Ticari Schengen vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, kişinin Çekya vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen Çekya vize başvuru formu ıslak imzalı olmalıdır. Çekya vize başvuru formuda vereceğiniz bilgilerin sunduğunuz diğer Çekya vize başvuru evraklarıyla tutarlıklı olması gerekmektedir. Bu formda yapılan yanlış, hatalı veya eksik olması Çekya vize talebinizin olumsuz sonuçlanmasına sebebiyet olabilir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası – Orjinal belge: 30.000 € teminatlı uluslararası geçerli poliçe seyahat tarihinizden bir gün önce başlayıp bir gün sonra sona ermelidir. Uluslararası geçerli seyahat sağlık sigorta poliçelerinizi kurumumuzdan temin edebilirsiniz.
 • Uçak bleti ve otel  rezervasyonları
 • Banka hesap özetleri: Çek Cumhuriyeti vize başvurularında son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren şahsi ve şirkete ait, bankanın imza sirküleri, kaşesi ve yetkilinin imzası taşıyan banka hesap özetleri sunulmaktadır.
 • Şirket sahipleri ve çalışanlar için;

Banka hesap dökümü

Şirket yazısı

SGK hizmet dökümü

SGK işe giriş bildirgesi

Maaş bordrosu

İş sözleşmesi

Faaliyet belgesi

Ticaret odası sicil kaydı sureti

Ticari sicil gazetesi

Güncel vergi levhası,

 

Kamu çalışanları için;

Çalıştığı kurumun  izin ve çalışma yazısı

3 aylık bordro

Kamu kurum kartı fotokopisi

SGK hizmet dökümü

Call Now ButtonHEMEN ARA!